Vo futuristickej technologickej firme v Hongkongu sa vyvíja program učiacej sa umelej inteligencie, ktorá je však nesmierne manipulatívna a jej majiteľ ju chce využiť na ovládnutie sveta.
Samotný napínavý detektívny príbeh Bernarda Miniera Na kraji priepasti ani nie je taký strašidelný, ako je technokratický vývoj, ktorý v románe autor pomenúva. Sme na kraji desivej digitálnej priepasti. A rozprávali sme sa o nej pri návšteve Bernarda Miniera v Bratislave.
Váš románNa kraji priepasti sa odohráva v súčasnosti, ale pripomína skôr utopickú víziu digitálnej budúcnosti. Je táto Digitopia horšia, než si George Orwell predstavoval svet kontroly Veľkým bratom v románe 1984?
Dnešný svet je horší ako ten z románu v roku 1984. Považujem totiž za nesmierne znepokojivú ilúziu slobody, ktorou v súčasnosti disponujeme. Človek by mohol ľahko nadobudnúť dojem, že všetky tie protesty od Čile cez Katalánsko, Francúzsko, ale dozaista aj na Slovensku sú, nám zaručujú viac slobody.

Máme pocit závanu slobody. Je to však lož. Internet nás kontroluje. Obrovskí hráči internetu dnes disponujú takou znalosťou ľudstva, ako nikdy nikto predtým nedisponoval. Majú k dispozícii miliardy používateľov, ktorých môžu kontrolovať. Títo internetoví hráči sú ešte horší ako jednotlivé štáty, pretože ich presahujú, sú medzinárodní.
Vytvárajú si zákony a pravidlá, ktoré nepodliehajú žiadnej vláde. Kontrolujú nás bez toho, aby sa pýtali na názor kohokoľvek z nás. Dajú sa pokojne prirovnať k totalitnému štátu či diktatúre. V súčasnosti nemáme takmer žiadne obranné mechanizmy.
V románe 1984 išlo o nacionalizmus. Dnešná situácia je však o to vážnejšia, že je transnacionálna. Román 1984 sa týkal Anglicka, vlastne maličkej krajinky v porovnaní s dvaapolmiliardou užívateľov facebooku. To je tretina svetovej populácie.
Argumentom tých, ktorí tvrdia, že situácia nie je taká vážna, je, že objem dát, ktoré odovzdávame prostredníctvom internetu, je taký veľký, že sa vlastne nedajú použiť. To však nie je pravda. Google a Facebook majú také pokročilé algoritmy, že dokážu zacieliť pozornosť na ktoréhokoľvek z nás individuálne.
Internet vznikal ako revolučný nástroj, ktorý mal priam reprezentovať ideu rovnosti, neobmedzenej slobody a bratstva. Zdá sa však, že sa stal nástrojom manipulácie. Kde došlo k zlomu?