SME

Astorka slávnostne otvorí nové priestory 4. februára

BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Bratislavské divadlo Astorka Korzo ´90 bude od februára pôsobiť v nových priestoroch. Okrem Suchého mýta bude hrať aj v bývalom kine Pohraničník, ktoré mu za výhodných podmienok prenajalo na desať rokov Ministerstvo kultúry

SR. Astorka bude platiť rezortu kultúry približne rovnaké nájomné, aké v súčasnosti platí za priestory na Suchom mýte. Ako dnes pred novinármi vyhlásil minister kultúry Milan Kňažko, rezort sa nemohol správať trhovo, pretože Astorka by nemala z čoho zaplatiť vysoké nájomné. Nakoniec by prostriedky aj tak získala zo štátnych peňazí, pretože zriaďovateľom divadla je bratislavský krajský úrad.

Podľa šéfa rezortu kultúry je zmluva medzi ministerstvom a Astorkou urobená neštandardne, to znamená dobre a ani jeho nástupca nebude mať dôvod, aby ju zrušil. Ak by ministerstvo potrebovalo využiť priestory bývalého kina, Astorka je povinná mu ich zapožičať. Divadelníci sa síce trochu obávajú pôsobenia v priestoroch "priamo pod MK SR", ale dúfajú, že nikto ani teraz ani v budúcnosti nebude do ich práce zasahovať. Aj keby sa tak stalo, Astorka má svoje mechanizmy, ako sa rôznym tlakom ubrániť, tvrdí riaditeľ divadla Vlado Černý. Podľa neho bude Astorka po prvý raz hrať v nových priestoroch 17. alebo 19. marca, kedy uvedie známeho Cyrana. Dovtedy musia urobiť ešte niekoľko úprav pódia a osvetlenia.

Astorka potrebuje nové priestory, pretože budova na Suchom mýte má byť zrekonštruovaná. Pokiaľ sa nezačne so stavebnými prácami, bude divadlo pôsobiť v oboch priestoroch, ktoré Astorka určite uživí. Ako dodal Černý, na Suchom mýte budú hrať neprenosné inscenácie, ako Matku, Armagedona na Grbe či Meštiakov, väčšie možnosti dostanú aj študenti VŠMU. Šéf divadla predpokladá, že na dvoch miestach bude divadlo pôsobiť do konca tejto sezóny.

Keďže s rekonštrukciou priestorov bývalého kina sa začalo na ministerstve ešte pred príchodom Kňažka, minister už nemal možnosť zasiahnuť do rekonštrukčných prác. Pôvodne chcel, aby v Pohraničníku pôsobilo aj divadlo, aj kino, no nakoniec dospeli ku kompromisu, v priestoroch sa totiž nachádza veľmi kvalitná videoprojekcia. Do bývalého kina sa zmestí 230 divákov, čo je o sto miest väčšia kapacita, akú má teraz Astorka. Okrem toho divadlo bude používať v klimatizovaných priestoroch kvalitnú zvukovú aparatúru, ako aj potrebnú infraštruktúru - šatne, foyer, kulisový sklad, fajčiarsky salónik, toalety i skladové priestory.

Za prenájom priestorov bude divadlo ročne platiť vyše 195 tisíc korún, za hmotný majetok zaplatí viac ako 450 tisíc za rok a asi 30 tisíc ročne budú Astorku stáť prevádzkové náklady. Celkovo ju bude teda prevádzkovanie bývalého kina stáť vyše 675 tisíc korún, platiť bude aj za elektrinu.



ve;vt

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 946
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 020
  3. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 5 194
  4. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 5 025
  5. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 4 093
  6. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 021
  7. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 536
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 139 699
  2. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 482
  3. Peter Slamenik: Žid sa už poučil 7 180
  4. Ján Valchár: Geniálne načasovanie útoku na Irán 5 837
  5. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 3 807
  6. Eva Gallova: Adela Vinczeová doma zažívala muky, ale nevolali záchranku, aby nezaťažovali systém 3 383
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 323
  8. Tomáš Vereš: Obeť, obetovaná obeť 3 319
  1. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  2. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  3. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  4. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  5. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  6. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
  7. Marcel Rebro: Jeden deň bez vojny: Deti z Nikopolu zažili výlet, na aký sa nezabúda
  8. Radko Mačuha: Také peniaze Cyril a Metod nikdy nevideli.
SkryťZatvoriť reklamu