BERLÍN. Vo veku 91 rokov vo štvrtok zomrela nemecká spisovateľka Gudrun Pausewangová, ktorá pochádzala z Československa. V piatok o tom informovala agentúra DPA.
Pausewangová bola známa podporou aktivít na ochranu životného prostredia a tiež kritikou jadrovej energetiky. Jej knihu Mrak o nukleárnej katastrofe využili v minulosti ekologické združenia v Česku a Rakúsku na boj proti českým jadrovým elektrárňam Temelín a Dukovany.
Pausewangová sa narodila v Mladkove, ktorý sa vtedy nachádzal na pomedzí s Nemeckom, ale teraz leží pri hraniciach s Poľskom. Po druhej svetovej vojne, kedy Československo muselo opustiť nemecké obyvateľstvo, sa rodina uchýlila do západného Nemecka. Tejto problematike sa venovala v knihe Spomínam na hrozienkovú lúku.
Pôvodne Pausewangová písala pre dospelých, neskôr sa začala venovať aj tvorbe pre deti. Témy jej kníh sa týkajú okrem iného problémov tretieho sveta či ochrany životného prostredia.
Na jadrové nebezpečenstvo upozorňuje aj vyššie spomínaná kniha Mrak z roku 1987, ktorá je o dievčati, ktoré prežilo katastrofu v nemeckej nukleárnej elektrárni, pri ktorej zahynuli jej rodičia. Podľa tejto knihy natočil nemecký režisér Gregor Schnitzler rovnomenný film.
Túto knihu v 90. rokoch vydali združenia Juhočeské matky a Matky proti jadrovému nebezpečenstvu zo severorakúskeho Freistadtu, ktoré ju potom rozdávali v školách či u elektrární Dukovany a Temelín. Pausewangová sa vtedy pre túto akciu vzdala autorského honorára.