Európa nezaostáva za USA a (zatiaľ) Spojeným kráľovstvom. Má aj filmovú cenu roka, ktorú udeľuje tvorcom zo starého kontinentu. BAFTA, Oscar a European Film Awards, všetci majú svoju sošku pre víťazov. Tentoraz, zrejme preto, aby podčiarkli vzájomnú odlišnosť, nechali vyhrať ten istý film. Nenásytná Favoritka zhltla všetko. Náhoda? Nemyslím.
Aj najväčšia zábava?
Favoritka(The Favourite) sa 7. decembra v Berlíne stala najlepším európskym filmom roku 2019, grécky režisér Yorgos Lanthimos a herečka v hlavnej úlohe Olivia Colman takisto vyhrali svoje kategórie, film inkasoval aj veľa ďalších víťazstiev. Ruší ma len jedno, že vyhral aj kategóriu Najlepšia komédia. To, že sa v nejakom filme vyskytuje humor, ešte neznamená, že je to zábavné.
Byť ženou, hoci aj kráľovnou, v roku 1704, a k tomu na britskom dvore, určite nebolo zábavné. Kráľovná Anna rozhodne nebola Alžbetou I. Tá dobre vedela, čo robí, keď o sebe vyhlásila, že je panna vydatá za svoje kráľovstvo. Neskončila ako stroj na plodenie potomkov a nedelila sa o moc, vtedy ešte absolútnu. Pravda, bola dcérou Henricha VIII. Tudora, a nie babráka Jamesa Stuarta ako neboráčka Anna.
Anna nemala najlepšie karty.

Zaujímavá kapitola britských dejín ju po vyhnaní otca z krajiny a po smrti staršej sestry kráľovnej Mary posadila na trón. Nebola príliš pekná, so slabým zrakom, postupne čoraz obéznejšia a v tvári poznačená kiahňami, ktoré zabíjali a znetvorovali vznešených aj chudobných. V manželstve s dánskym princom sedemnásťkrát otehotnela. Všetky deti však prežila. Nohy ju bolievali tak, že ju museli tlačiť na kolieskovom kresle. Viac ju bolo vidieť v nočnej košeli ako v reprezentatívnej róbe.
Churchill na scéne
Film sa odohráva v roku 1704. Británia sa práve zúčastňuje na bojoch o španielske dedičstvo, kde v dôsledku mnohonásobného kríženia habsburských neterí, strýkov, sesterníc a bratrancov už nezostal nikto príčetný a schopný panovať.