V bratislavskej Kunsthalle si do 23. februára 2020 môžete pozrieť nezvyčajnú výstavu Moc bezmocných. Približne štyri desiatky slovenských a českých umelcov a umelkýň vo svojich dielach reflektujú spoločenské a politické dianie na Slovensku a v Českej republike za uplynulé tri desiatky rokov. Koncepcia kurátorky Lenky Kukurovej je dialógom, či ešte viac konfrontáciou umenia s konkrétnym politickým kontextom, v ktorom vzniká a na ktorý reaguje. Krása vystavených diel nemá nič spoločné so statickou uhladenosťou krajiniek a zátiší, s predstavou o umení ako bezmocnej ozdobe na šatách vladára. Práve naopak. Je znepokojujúcou správou o stave spoločnosti.
Inšpirácia Havlom
Samotný názov výstavy je odkazom na slávnu esej Václava Havla. Napísal ju v roku 1978, teda nedlho po Charte 77, ako poctu filozofovi Janovi Patočkovi, ktorý zomrel začiatkom roku 1977 po výsluchoch na ŠtB práve v súvislosti s Chartou. Havel presne charakterizuje moc, ktorá žije v zajatí vlastných lží, moc, ktorá všetko falšuje a všetko predstiera, dokonca predstiera i to, že nič nepredstiera.
Bola to presná diagnóza husákovskej normalizácie, tzv. posttotalitnej éry, keď moc využívala oveľa sofistikovanejšie prostriedky na vynútenie si lojality, ako to bolo v období stalinizmu. Správnou odpoveďou „bezmocných“ na ponižujúci život v lži je odvaha hľadať pravdu, vzoprieť sa klamstvu a žiť v pravde.
Odkaz na Havlovu esej je výstižný a aktuálny aj napriek tomu, že už tri dekády žijeme v demokracii. Konfrontácia umenia a moci sa nekončí ani v demokratických pomeroch a práve výstava je dôkazom, že ani demokratickí mocní nemajú radi kritické, otvorené uvažovanie a už vôbec nie nastavené zrkadlá, ktoré demaskujú ich malosť, napriek tomu, že sú presvedčení o vlastnej veľkosti.
A hoci cenzúra v podobe priamych zásahov dnes neexistuje, existujú iné spôsoby, ako eliminovať to, čo moci z rôznych dôvodov nevyhovuje – zastavené dotácie, zrušenie priestoru, administratívne obštrukcie a podobne.
Viacerí vystavujúci umelci sa s podobnými praktikami stretli. Dobrou ilustráciou je aj vystavené „dielo“ Stojíme pri kultúre - prezentácia aktivít platformy, ktorá pôvodne vznikla ako študentská iniciatíva na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Jej členovia a členky od jari 2019 aktívne sledujú a upozorňujú na netransparentné a nekompetentné kroky Ministerstva kultúry SR pod vedením Ľubice Laššákovej.