WASHINGTON. Vo veku 103 rokov zomrel v stredu americký herec Kirk Douglas, ktorý bol jedným z posledných pamätníkov "zlatého veku" Hollywoodu.
Informoval o tom americký magazín People, ktorému to potvrdil jeho syn a tiež herec Michael Douglas.
Hoci Kirk patril do prvej hollywoodskej hereckej ligy najmä v 40. až 60. rokoch minulého storočia, na filmovom plátne sa objavoval ešte pred niekoľkými rokmi.
"Pre svet bol legendou, hercom zo zlatej éry filmu, ktorý sa sám dožil zlatého veku, humanistom... ktorý nám všetkým bol vzorom," napísal na facebooku Michael.
Húževnatý a cieľavedomý
Jeho rodičia utiekli do Ameriky z cárskeho Ruska pred protižidovskými pogromami. Rodina bola síce chudobná, no už od narodenia sa musel chlapec cítiť tak trochu ako princ. Na svet totiž prišiel ako siedme dieťa po šiestich dcérach.

Rodičia boli takmer negramotní, otec rodinu živil pouličným bazárom.
Usadili sa v americkom mestečku Amsterdam v štáte New York, kde sa herec pod menom Issur Danielovitch 9. decembra 1916 narodil.
Neskôr používal aj poameričtené priezvisko Demsky po strýkovi, no napokon si pre hereckú dráhu vybral celkom nové meno aj priezvisko.
Bol húževnatý a cieľavedomý, mal charizmu a prialo mu aj šťastie. Na školu si zarábal predajom novín, neskôr sa výhrami v jarmočnom boxovaní dopracoval k štipendiu na vysokej škole.
Prvé herecké skúsenosti zbieral v školských predstaveniach a keď sa po vojne uchytil v divadle, netrvalo dlho a dostal príležitosť aj vo filme. Debutoval pred sedemdesiatimi rokmi v roku 1946 v dnes už celkom zabudnutom filme Podivná láska Marty Iversovej.
Šarmantný antihrdina aj neohrozený titan
Odvtedy nakrútil takmer stovku filmov. Prenikavý pohľad, ostré črty tváre a mužná sánka s výraznou jamkou na brade a k tomu vyšportovaná atletická postava z neho okamžite spravili nezameniteľný herecký typ.
Svojím príťažlivým zovňajškom a zároveň prudkým charakterom dokázal prepožičať rozporným postavám punc drsnosti. Rečou tela bol schopný vyjadriť energické emócie.