BRATISLAVA. Pätnásty ročník literárnej súťaže Anasoft litera ovládli ženské autorky.
Finálovú desiatku, v ktorej je tento rok až šesť žien, vyhlásili v stredu popoludní v rádiu Devín.
Ponúka väčšinou známe mená, ktoré sa medzi finalistami skloňovali aj v minulosti ako Balko, Farkašová či Staviarsky. Svoje miesto v nej majú knihy s folklórnou tematikou, experimentálna próza aj dokuromán.
Ak je literárna kvalita spojená aj s čítavosťou, je to najlepšia kombinácia. Anasoft litera sa snaží toto kritérium zohľadňovať, hoci porota priznáva, že nie vždy sa to podarí.
Folklór aj ťaživé témy
Prvýkrát vybrali za finalistku Katarínu Kucbelovú, ktorá cenu Anasoft litera zakladala. Opustila ju, keď chcela svoj čas naplno venovať písaniu.
Pri písaní knihy Čepiec chodila dva roky do tradičného regiónu pod Kráľovou hoľou za miestnou odborníčkou tetou Iľkou.
Chcela sa naučiť vyšívať typický šumiacky čepiec. V knihe okrem ľudovej kultúry podáva aj živý obraz regiónu, poznačeného nezáujmom, stereotypmi a nepriateľstvom rôznych skupín obyvateľstva.
Ďalšia autorka Alena Sabuchová zablúdila vo svojej próze až do Podlasia, kraja na severovýchode Poľska pri hranici s Bieloruskom.
Píše o ženách - šeptuchách, ktoré vedia liečiť, aj o zložitých medziľudských vzťahoch či religiozite a zanedbanosti toho miesta.
Medzi finalistkami je aj Jana Bodnárová, ktorá v diele Koža bojuje za rovnoprávnosť žien, laureátka spred dvoch rokov Etela Farkašová s premýšľavým dielom, Zuzana Mojžišová s knihou poviedok či Michaela Rosová, ktorá knihu vydala vlastným nákladom.
Ostrov Petra Balka sa porote páčil pre hravosť a aj preto, že literárna kvalita sa v nej spája s čítavosťou. Hovorí o písaní a o tom, ako vzniká fikcia a realita sa v nej prelína s fikciou.
Silvester Lavrík vraj porotcov zaujal skvostnou štylistikou aj precíznou prácou s reáliami, na knihe Víťa Staviarskeho sa všetci zhodli takmer jednohlasne. Peter Šulej sa síce častejšie vníma ako básnik, no porota vybrala jeho román Fytopaleontológia, ktorý otvára tému vzťahu človeka k umelej inteligencii.
Porota sa aj pohádala
Pätica porotcov čítala knihy vlaňajšej literárnej produkcie od apríla minulého roka, skončili iba pred pár dňami, začiatkom februára.
Bolo ich tentoraz o niečo menej ako v predošlých dvoch ročníkoch, keď ich počet prekročil dvestovku. No aj sto päťdesiatosem titulov im dalo zabrať.
"Mám radosť z pestrosti, ktorú desiatka ponúka. Síce sme sa o istých tituloch pohádali a ešte sa o nich budeme dlho hádať, pretože zaradenie niektorých kníh v osobnej rovine trochu nechápeme, stretnutie poroty nám ukázalo, že sme všetci absolventi vysokej školy kompromisu a vieme sa dohodnúť azda na zaujímavom výsledku," hovorí jeden z porotcov, český literárny vedec Michal Jareš.
V porote sú okrem neho aj literárni publicisti Zuzana Belková a Dado Nagy a literárni vedci Lubomír Machala a Peter ‘F Rius Jílek.
V desiatke je viac ženských autoriek aj napriek tomu, že zasvätenými očami ženy za ne medzi štyrmi mužmi bojovala len porotkyňa Zuzana Belková. Nie je to nič vyumelkované ani gendrovo nadiktované, hovoria ostatní porotcovia.
V desiatke chýba Mitana
Ktovie, či by pomer mužských a ženských síl ostal vyrovnaný, keby žil Dušan Mitana. Zomrel minulý rok v máji, posledný román Nezvestný, v ktorom autor bilancuje svoj život, vyšiel až po jeho smrti.
Porota priznala, že za iných okolností by jeho kniha v desiatke určite nechýbala. Ale keďže jedným z hlavných zámerov súťaže je finančne oceniť žijúcich autorov, aby im pomohli pri ďalšej tvorbe, štatút súťaže to nedovoľuje.
"Na stretnutí padol od poroty návrh, aby sme zvážili možnosť udelenia špeciálnej ceny Anasoft litera in memoriam za celoživotné dielo práve Dušanovi Mitanovi," hovorí riaditeľka ceny Anasoft litera Simona Prokopec Fochlerová.
Do výberu hodnotených kníh vstupuje prozaická tvorba žijúceho autora v prvom vydaní s vročením oceňovaného roka automaticky.
"Záber je široký a ľudia majú problém sa zorientovať, dajú často na radu alebo odporúčanie. Anasoft litera je čosi, čo ponúka výber desiatich kníh, s ktorými sa možno ani nestretli a vyšli len v malom náklade. Takto dostanú druhý život," hovorí o súťaži Dado Nagy.
Pred dvoma rokmi organizátori pozmenili koncept a pridali ešte jeden medzikrok. V septembri, niekoľko dní pred samotným slávnostným oznámením víťaza, zverejnia užšiu finálovú päticu, z ktorej potom vzíde autor najzaujímavejšieho diela.
"Ak naše rozhodnutie vyvolá diskusiu, tak to je len dobre, lebo literatúra bez diskusie je mŕtva,"dodáva Jílek.
Finálová desiatka 15. ročníka Anasoft litera
Balko, Peter - Østrov, KK Bagala 2019
Bodnárová, Jana - Koža, Aspekt 2019
Farkašová, Etela - Hodiny lietania, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2019
Kucbelová, Katarína - Čepiec, Slovart, 2019
Lavrík, Silvester - Posledná k. & k. barónka, Dixit 2019
Mojžišová, Zuzana - Modus Vivendi, Artforum 2019
Rosová, Michaela - Tvoja izba, vlastným nákladom 2019
Staviarsky, Víťo - Kšeft, Vydavateľstvo Staviarsky 2019
Sabuchová, Alena - Šeptuchy, Artforum 2019
Šulej, Peter - Fytopaleontológia, Marenčin PT 2019