BRATISLAVA. Hlavné mesto je o krok bližšie k vybudovaniu Národného kultúrneho a kongresového centra, ktoré má slúžiť ako moderná koncertná sála aj reprezentatívne priestory na medzinárodné kongresy.
S cieľom presadiť túto myšlienku sa v decembri spojili hudobníci na čele s Martinom Valihorom s organizátormi najväčšej konferencie v strednej Európe z neziskovej organizácie Globsec.
V januári požiadali o štátnu pomoc. Pellegriniho vláda dva týždne pred voľbami návrh na štátnu pomoc schválila. Môže dosiahnuť výšku 60 miliónov eur.
Prvý krok v maratóne
Krok kritizovali ako predvolebný akt poslanci OĽaNO Natália Milanová a Eduard Heger. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer) súvislosť s voľbami odmietol a podotkol, že vláda schválila len rámec spolupráce.

Organizátori konferencie Globsec žiadajú reprezentatívne priestory na kongresy už niekoľko rokov.
Tento rok sa k nim pridali umelci, ktorí pripomínajú, že za 30 rokov sa na Slovensku žiadna koncertná sála nepostavila.
"Rozhodnutie vlády je len prvý krok v maratóne ďalších nevyhnutných krokov k vzniku Národného kultúrneho a kongresového centra.
Ďalší krok bude vypracovanie veľmi konkrétnej štúdie s konkrétnym miestom, pričom štát už bude súčasťou všetkých ďalších procesov. Len čo budeme mať k dispozícii konkrétny kvantifikovateľný projekt, budeme ho verejne komunikovať.
Do procesu ešte zasiahnu Protimonopolný úrad, Európska komisia a bude ho hodnotiť aj útvar hodnoty za peniaze. Až potom bude môcť nová vláda rozhodnúť o prípadnom uvoľnení prostriedkov," vysvetľuje prezident Globsecu Róbert Vass.
Je to menej ako v iných krajinách
Vass pripomína, že štátna pomoc do výšky 60 miliónov eur je v nižšom objeme než prostriedky, ktoré poskytli na výstavbu podobných centier iné krajiny.

V Krakove išlo o 83 miliónov eur, v Katoviciach ešte o päť miliónov viac a vo švajčiarskom Lausanne bolo takéto centrum realizované za 120 miliónov eur.
Koncertná a kongresová sieň Harpa na Islande vyšla krajinu až na 164 miliónov eur.
Globsec si o potenciáli kongresového turizmu v Bratislave dal v minulosti vypracovať odbornú štúdiu. Výstupy z nej sa dajú pozrieť na webe. Podľa nej by sa mal príspevok zo schémy štátnej pomoci do štátnej kasy vrátiť pomerne rýchlo.
"Na daniach by kongresový turizmus vygeneroval pre krajinu príjem viac ako 12,4 milióna eur. Rovnako sa v prípade vybudovania centra ráta aj s vyše tisíckou nových pracovných miest a ďalšími investíciami. Napríklad v segmente hotelov, reštaurácií, služieb aj turizmu. Bratislava je pritom stále neobjavená, má šarm a vynikajúcu atmosféru," dodáva Vass.