BRATISLAVA. V detstve mala obľúbenú ilustrovanú knihu. Bola o pehavom dievčatku, jeho otec bol architekt a sedával za veľkým stolom, ponorený do množstva skíc a návrhov.
Ten obrázok si obľúbila a rozhodla sa, že aj ona raz bude kresliť na taký veľký papier. Aj ona bude architektka, zaumienila si, hoci vtedy nemala ani tušenie, čo je to za prácu. Páčila sa jej jednoducho predstava, že si celé dni bude čarbať a vytvárať farebné svety na bielom papieri.
Dnes je Simona Čechová ilustrátorkou na plný úväzok. Cesta k vysnívanému povolaniu bola zdĺhavá a mala rôzne odbočenia. Ani jej rodičia neverili, že by sa dalo kreslením na Slovensku uživiť.
Ilustrácie jej dnes nielen platia účty, jej tvorbu si už stihlo všimnúť aj Múzeum moderného umenia Danubiana, ktoré jej ponúklo výstavné priestory.
Inšpirovali ju včely
Danubiana začala vystavovať ilustrácie pred dvomi rokmi, dovtedy fanúšikov moderného umenia väčšinou lákala maľbou či sochárskym umením. Výstavná časť, kde dnes Čechová predstavuje svoje diela, je po novom určená práve ilustrovanej tvorbe a fotografiám.

"Je to moja prvá tematicky ucelená výstava vo významnejších priestoroch. Vystavujú sa tu moje tri knižky, ktoré som ilustrovala za posledné dva roky," hovorí pre SME Čechová.
Zo širokého portfólia jej tvorby sa na výstavu dostali práce, ktoré spoľahlivo reprezentujú bipolárnosť jej tvorivých prístupov.
Ručne pastelkami kreslené výjavy z detskej knihy Včelár Jožko a minimalistická digitálna ilustrácia z kníh Bratislava - čarovná metropola a Maliar a chlapec, na ktorých pracovala so spisovateľom Michalom Hvoreckým.