Medzi urbanizáciou a životnou úrovňou je takmer dokonalá korelácia, tvrdí v kniheTriumf mesta mestský ekonóm Edward Glaeser, veľký zástanca myšlienky, že práve mestská hustota je motorom pokroku, inovácií a kreativity.
Stále preferujeme mestá
Na planéte je miesta stále dosť, cestovanie je dnes lacnejšie ako kedykoľvek predtým, digitálne technológie uľahčili kontakt aj na veľké vzdialenosti, my si však napriek tomu vyberáme mestá. Čoraz viac ľudí býva vo veľkých metropolách: v roku 2011 žila v mestách viac ako polovica svetovej populácie.
Edward Glaeser, veľký zástanca urbanizácie, sa vo svojej knihe venuje mestám a tvrdí, že život v mestách je to najlepšie, čo sme dokázali. Práve vďaka mestám sme viac ľuďmi. Mestá sú motormi pokroku, veď renesancia sa zrodila v uliciach talianskej Florencie a priemyselná revolúcia zasa vznikla v uliciach britského Birminghamu.

Mestá totiž umožňujú spájanie ľudí podobných záujmov, v mestách sa ľudia učia navzájom, pozorujú, počúvajú, mestá sú dynamické a prúdia v nich nové informácie. Výhody geografickej koncentrácie nezaniknú napriek možnostiam elektronickej komunikácie, ako ukazuje na príklade Silicon Valley, kde sú technologickí inovátori, pre ktorých nie je nič jednoduchšie ako práve spojenie na diaľku, ochotní platiť za mimoriadne drahé nehnuteľnosti len preto, aby mohli ťažiť z osobných stretnutí.