Miloš Jesenský nie je slovenskému čitateľovi neznámy. Hoci mal pôvodne iné povolanie, jeho neutíchajúca zvedavosť a nadšenie pre odhaľovanie záhad ho postrčili na občas dobrodružnú, občas úmornú cestu bádateľa. Na svojom konte má autorsky aj spoluautorsky už štyri desiatky kníh, pričom väčšina z nich má jednu spoločnú vlastnosť: hľadanie pravdy – alebo aspoň smeru, ktorým by sa mohli hľadači pravdy vydať.
Veľa záhad na malú krajinu
Väčšina z nás pri prechádzke po meste ani netuší, po akých pokladoch zavše práve šliape. Škoda, oberáme sa tak o ďalší rozmer našej reality. A pritom, keby sme im svoju pozornosť venovali aspoň okrajovo, zistili by sme, že nielen história nám má čo povedať.
Pred troma rokmi vyšla knihaNajväčšie záhady a mystériá Slovenska. V nej sa Jesenský a jeho spoluautori venovali podivným nálezom, nevysvetliteľným javom a tajuplným postavám našej histórie. Nemohli obísť legendu o lietajúcom frátrovi Cypriánovi, nevynechali konštruktéra Wolfganga von Kempelena, krvilačnú grófku Alžbetu Bátoriovú ani záhadného grófa Jána Pálfiho. Predstavili dôkazy o viere v upírov, o slovenskom „čínskom múre“ a mnoho ďalších známych a menej známych faktov.
Napriek rôznorodosti tém a štedrému rozsahu sa autorom podarilo zmapovať len zlomok záhad, ktoré sa týkajú našej krajiny. Potreba pokračovať v práci sa ukázala ako nevyhnutná, a tak koncom roka 2019 vyšla druhá kniha. Miloš Jesenský si na prácu na niektorých kapitolách prizval geografa a cestovateľa Jána Laciku, ktorý s ním spolupracoval aj na prvej knihe, a archeológa a ufológa Miroslava Karlíka.
Všetko sa môže nachádzať na Slovensku
Autori rozdelili záhadné udalosti, javy či zaujímavosti do tematických celkov, kapitol a podkapitol. ČasťŠepoty a výkriky sa venuje veciam, ktoré väčšinou vzbudzujú strach. Chcete vidieť šepkajúcu egyptskú múmiu? Nemusíte ísť ďaleko, stačí do Rimavskej Soboty.

Pozoruhodne znie aj výpoveď súčasných slovenských „krotiteľov duchov“. Zabudnite na sviečky a vyvolávacie stolíky, dnešný lovec duchov sa nezaobíde bez kvalitnej elektroniky. Jesenský nezabudol na svoju obľúbenú tému – natáčanie filmu Upír Nosferatu na Orave. Zaujímavá je napríklad kapitola o historických zvyklostiach pri pochovávaní mŕtvych, ktoré dnešnému človeku môžu pripadať nehumánne a drastické. Príčina pramenila v strachu.