SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Marec na HBO: Slovenský film Ostrým nožom aj Spider-Man

Premiéru má Westworld III.

Na súde ako otec zavraždeného chlapca vo filme Ostrým nožom.Na súde ako otec zavraždeného chlapca vo filme Ostrým nožom. (Zdroj: CONTINENTAL FILM)

BRATISLAVA. "Keď zavraždili Daniela Tupého, spoločnosť ešte nedozrela na to, aby sa dokázala mobilizovať ako v prípade vraždy Jána Kuciaka," hovorí režisér Teodor Kuhn.

V čase vraždy, teda v roku 2005, mal približne toľko rokov čo on.

Vlani, symbolicky na výročie vraždy Jána a Martiny, prišiel do kín Kuhnov film Ostrým nožom, ktorý je Danielovým prípadom voľne inšpirovaný.

Diváci chodili z kina dojatí. Teodor Kuhn videl červené, uslzené oči, mnohí ho aj objali. Ťažká téma sa ľudí dotkla.

Skryť Vypnúť reklamu

Ostrým nožom nie je film, pri ktorom si oddýchnete.

Je to komentár o krajine, kde organizovaný zločin ťahá za nitky, kde podplatiť vyšetrovateľov či sudcov je hračka, kde sa vydieranie a strach stávajú nástrojom moci. Komentár o krajine, v ktorej už nechceme žiť.

Súvisiaci článok Režisér filmu Ostrým nožom: Vy sa skladáte, aby som mohol nakrútiť film (rozhovor) Čítajte 

Film zaujal aj odborné poroty viacerých festivalov, okrem iných filmového festivalu Cottbus v Nemecku či medzinárodného filmového festivalu Praha - Febiofest. Má osem nominácií na slovenskú cenu Slnko v sieti.

Je možno náhoda, že Ostrým nožom uvádza v marci vo svojom programe HBO, ako aj verejnoprávna RTVS.

Televízia HBO na marec pripravila bohatú ponuku - okrem Ostrým nožom prinesie aj nového Levieho kráľa, marvelovku Spider-Man: Ďaleko od domova či životopisný film o francúzskej spisovateľke Colette: Príbeh vášne.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomedzi seriálov uvádza tretiu sériu sci-fi seriálu Westworld či nový komediálny seriál Rodičia, v ktorom sa nájdu všetci, ktorí svoje deti milujú, no občas ich majú plné zuby.

Pozrite si program HBO na marec.

1. marca

Máš ju? (komédia)

Každý rok sa päť extrémne súťaživých priateľov púšťa do mesiac trvajúcej hry na slepú babu, ktorú hrajú od prvej triedy. V ich hre neplatia žiadne obmedzenia, pätica riskuje prácu, vzájomné vzťahy a krk, len aby jeden druhého zrazili k zemi s pokrikom "máš ju!".

Tento rok sa hra koná v rovnakom termíne ako svadba jedného dosiaľ neporazeného hráča. To z neho robí ľahký terč. Alebo nie?

Nevystupuj! (triler)

Berlínsky realitný maklér Karl Brendt chce cestou do práce vysadiť deti v škole. Keď naštartuje auto, zazvoní mu telefón. Neznámy volajúci mu oznámi, že pod sedadlom je bomba, ktorú odpáli, ak sa niekto z auta pokúsi vystúpiť. Chce, aby Karl urýchlene zohnal vysoké výkupné.

Skryť Vypnúť reklamu

3. marca

Rodičia (seriál)

Nový komediálny seriál skúma paradox, ktorý každý rodič dobre pozná, aj keď to nikdy neprizná - za svoje deti by ste bez váhania položili život, ale často zároveň prichádza chuť ich zabiť.

Starostlivý otec Paul (Martin Freeman) zistí, že nie je tak celkom mužom, za akého sa vždy považoval. Jeho partnerkou vo zdolávaní rodičovstva je majiteľka nahrávacieho štúdia Ally (Daisy Haggard), ktorá ho dokáže rozosmiať a tiež zvláda čítať deťom a popritom spať.

Obaja sa snažia zvládnuť prácu na plný úväzok, starať sa o starnúcich rodičov, splácať hypotéku, riešiť manželské rozpory a vychovávať svoje malé milé a neznesiteľné deti: Luka a Avu.

Načítavam video...

5. marca

Kruhy + kríže (seriál)

Sephy je členkou čiernej vládnucej triedy a dcérou popredného politika. Callum je predstaviteľom bielej spodiny, otrokov čiernych. Sú priatelia už od detstva a ďalej to medzi nimi ani zájsť nemôže, pretože čierni a bieli sa do seba nemôžu zamilovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu sa na pozadí predsudkov, nedôvery a masových nepokojov medzi Sephy a Callumom zrodí vášnivý vzťah, ktorý ich dostane do nebezpečenstva.

Dave (seriál)

Neurotik z predmestia, ktorý má krátko pred tridsiatkou, je podľa svojho neskromného presvedčenia predurčený stať sa jedným z najväčších raperov všetkých čias.

Komediálny seriál je inšpirovaný životom rapera a komika Dava Burda, známeho pod prezývkou Lil Dicky.

6. marca

Fosse/Verdonová (seriál)

Osemdielny životopisný seriál sa ťahá cez päť desaťročí, počas ktorých skúma milostný a umeleckých vzťahov medzi Bobom Fossem (Sam Rockwell) a Gwen Verdonovou (Michelle Williams).

On je filmovým vizionárom a jedným z najvplyvnejších divadelných režisérov a choreografov, ona je jednou z najúspešnejších broadwayských tanečníc všetkých čias.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Bude lepšie (seriál)

Sam Fox (Pamela Adlon), slobodná herečka bez zábran, vychováva v Los Angeles tri dcéry - Max, Frankie a Duke. Popritom dozerá na svoju matku, ktorá sa prisťahovala z Anglicka a žije oproti cez ulicu.

Sam sa snaží zarobiť na živobytie, vychovať dcéry, odreagovať sa s priateľmi a mať aj čas sama pre seba. K životu pristupuje s láskou, úprimnosťou a humorom.

Devs (Seriál)

Mladá softvérová inžinierka Lily Chan vyšetruje uzavretú divíziu rozvoja svojho zamestnávateľa, spoločnosti špičkových technológií so sídlom v Silicon Valley, ktorá je podľa nej zodpovedná za vraždu jej priateľa.

7. marca

Pred mrazom (dobová dráma)

Temný príbeh farmára Jensa (Jesper Christensen) živoriaceho v 19. storočí na dánskom vidieku. Jens musí proti svojim morálnym zásadám uzavrieť faustovskú dohodu s bohatým susedom, aby zachránil rodinu počas krutej zimy.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Leví kráľ je dokonalý, nemožno mu nič vyčítať. Okrem tej dokonalosti Čítajte 

8. marca

Leví kráľ (animovaný film)

Celkom nový Leví kráľ od štúdia Disney sa odohráva v africkej savane, kde sa narodil budúci panovník ríše zvierat.

Malý leví princ Simba zbožňuje svojho otca, kráľa Mufasa, a pripravuje sa na vládnutie. Avšak nie všetci sa z neho radujú. Mufasov brat Scar, pôvodné následník trónu, spriada temné plány.

Súboj o leviu skalu po nečakanej tragédii sa skončí Simbovým vyhnanstvom. Za pomoci dvoch nových priateľov musí Simba dospieť a stať sa tým, kým je mu súdené byť.

Najmodernejšie technológie fantasticky oživujú hrdinu známeho z pôvodného Levieho kráľa z roku 1994, oceneného dvoma Oscarmi a nadšením divákov aj filmových kritikov.

Načítavam video...

Mirai, dievča z budúcnosti (animovaný film)

Štvorročný Kun si užíva pozornosť rodičov, až kým ju nenaruší práve narodená sestrička. Malá Mirai, čo v preklade znamená budúcnosť, si rýchlo získa srdce celej rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Mama sa vráti do práce a o domácnosť sa stará otec. Kun začína na sestru žiarliť čím ďalej, tým viac. Až kým sa jedného dňa v záhrade nestretne s čudnými návštevníkmi z minulosti a budúcnosti vrátane svojej dospievajúcej sestry.

Kun sa s Mirai vydá na cestu časom a priestorom a spolu odhalia neuveriteľný príbeh ich rodiny.

14. marca

Bille (dobová biografická dráma)

Litva, koniec 30. rokov 20. storočia. Kreatívne dievčatko Bille sa snaží pochopiť svet dospelých a ukázať, čo v nej je aj napriek nedostatku matkinej lásky a uznania.

Poetická rodinná dráma o sile vôle a zrode veľkej osobnosti, z ktorej sa neskôr stane jedna z najuznávanejších európskych poetiek a spisovateliek.

Súvisiaci článok Najpolitickejší z komiksových filmov. Aký je nový Spider-Man Čítajte 

15. marca

Spider-Man: Ďaleko od domova (dobrodružné sci-fi fantasy)

Peter Parker (Tom Holland) sa vracia v ďalšej kapitole filmovej série Spider-Man: Homecoming.

Skryť Vypnúť reklamu

Tentoraz sa vydáva s kamarátmi Nedom, MJ a ďalšími na prázdniny do Európy.

Petrov plán nechať na pár týždňov superhrdinstvo a užívať si je však nereálny, pretože Spider-Manovi skríži cestu agent Nick Fury.

Načítavam video...

16. marca

Westworld III (seriál)

Populárny seriál, ktorý vo svojich dvoch doterajších sériách získal nominácie hneď na štyri Zlaté glóbusy, sa inšpiroval rovnomenným filmom z roku 1973, ktorý napísal a nakrútil Michael Crichton.

Westworld predstavuje svet, v ktorom je možné splniť každú ľudskú túžbu, či už ušľachtilú, alebo zvrhlú. Seriál očami realistických robotických bytostí odhaľuje samotnú podstatu človečenstva a skúma hranice exotického sveta zasadeného do priesečníka blízkej budúcnosti a minulosti, s ktorou je možné voľne manipulovať.

V starostlivo navrhnutom a rafinovane skonštruovanom parku sa návštevníkom otvára jedinečný svet, kde sa každý môže stať tým, kým odjakživa túžil byť. Žiadne pravidlá, žiadne zákony, žiadne právne postihy. Svet bez hraníc.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Čierny pondelok II (seriál)

Vydajte sa späť v čase do 19. októbra roku 1987 - čiže do čierneho pondelka, najhoršieho akciového krachu v dejinách Wall Street.

Celý čas nikto netušil, kto ho spôsobil... až doteraz. Toto je príbeh o tom, ako sa skupina outsiderov stretla s klubom zaslúžilých titanov z Wall Street a spôsobila zrútenie najväčšieho finančného systému na svete, prerazenie skleneného stropu aj haváriu limuzíny lamborghini.

17. marca

Sprisahanie proti Amerike (miniséria)

V alternatívnej verzii dejín USA počas druhej setovej vojny sleduje chudobná židovská rodina z New Jersey politický vzostup Charlesa Lindbergha, slávneho letca a populistického rasistu, ktorý sa chopí prezidentského úradu a nasmeruje Ameriku k fašizmu.

Šesťdielna miniséria Sprisahanie proti Amerike je nakrútená na motívy uznávaného rovnomenného románu spisovateľa Philipa Rotha a ponúka alternatívnu verziu k samotným dejinám Spojených štátov. Príbeh sa začína v roku 1940, keď Amerika stojí pred prezidentskými voľbami.

Skryť Vypnúť reklamu

Už po dve volebné obdobia úspešného demokrata a profesionálneho politika Franklina Roosevelta náhle ohrozí politický outsider. Lindbergh sa pred trinástimi rokmi preslávil svojím legendárnym preletom cez Atlantik a mnoho Američanov ho preto považuje za jedného z najväčších národných hrdinov.

Načítavam video...

Roswell: Nové Mexiko II. (romantická sci-fi dráma)

Druhá zo sestier Ortechových s jazykom ostrým ako britva sa po desiatich rokoch vracia do Roswellu.

V závere prvej série Max Evans použil mimozemské schopnosti na to, aby Rosu desať rokov po jej zavraždení oživil bez toho, aby si uvedomil, že tým obetuje vlastný život. Liz v druhej sérii smúti nad stratenou láskou a hľadá útechu v pozemskej i mimozemskej vede.

19. marca

Colectiv (dokument)

V roku 2015 si požiar v klube Colectiv v Bukurešti vyžiadal 27 mŕtvych a 180 zranených. Skoro však začnú v nemocniciach umierať popálené obete na zranenia, ktoré neboli považované za život ohrozujúce.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári posunú informácie tímu investigatívnych novinárov a prichádza jedno odhalenie za druhým. Reportéri odkryjú obrovské podvody v rumunskom systéme zdravotnej starostlivosti.

Dokument sleduje novinárov, informátorov, obete požiaru aj vládnych úradníkov a ponúka nekompromisný pohľad na vplyv investigatívnej žurnalistiky v tej najlepšej podobe.

21. marca

Psie veličenstvo (animovaná rodinná komédia)

Rex je najobľúbenejším psíkom v britskom kráľovskom paláci. Jedného dňa sa však stratí jeho psia láska. Rozhodne sa preto, že ju nájde a privedie naspäť. Opúšťa bezpečné zázemie kráľovských komnát a vydáva sa na dobrodružnú cestu.

Za bránami paláca je život, aký dovtedy nepoznal. Túžba nájsť svoju stratenú lásku je silná a malý Rex to nevzdáva. Na svojej ceste objavuje nielen silu ozajstnej lásky a priateľstva, ale objaví najmä svoje naozajstné ja.

Skryť Vypnúť reklamu

22. marca

Súvisiaci článok Dilema pána Vidlíka: som odpad, nie hračka. Toy Story 4 je vtipný a originálny Čítajte 

Toy Story 4 (animovaný film)

Od premiéry prvého Príbehu hračiek uplynulo štvrť storočia. Jeho hrdina, kovboj Woody, vždy dobre vedel, čo je zmyslom jeho života: chrániť svoje dieťa a starať sa oň, či už to je chlapček Andy, alebo dievčatko Bonnie.

Práve Bonnie si prinesie do izbičky novú hračku vyrobenú z odpadkov, ktorá si myslí, že patrí do koša! A tak sa jej Woody rozhodne vysvetliť, čo znamená byť hračkou.

Bonnie vezme gang hračiek na rodinný výlet plný dobrodružstiev. Toy Story je čerstvým držiteľom Oscara za najlepší animovaný film.

Načítavam video...

Ľudia zajtrajška (romantická dráma)

Ed Hemsler (John Lithgow) sa pripravuje na katastrofu, ktorá sa zrejme nikdy nenastane. Ronnie Meisner zasvätila život nakupovaniu vecí, ktoré nikdy nepoužije.

Muž pohltený v budúcnosti a žena uväznená v minulosti sa v americkom mestečku snažia nájsť lásku a navzájom sa nestratiť.

Skryť Vypnúť reklamu

24. marca

Geniálna priateľka II. (seriál)

Druhá osemdielna séria populárnej Geniálnej priateľky podľa rovnomenného bestselleru Eleny Ferranteovej.

Keď najdôležitejšia osoba v jej živote jedného dňa bez stopy zmizne, Elena Greco, dnes postaršia žena žijúca v dome plnom kníh, zapne počítač a začne písať príbeh ich priateľstva.

Raffaellu Cerullo teda Lilu Elena stretla v prvom ročníku základnej školy v roku 1950. Ich príbeh odohrávajúci sa v Neapole trvá viac ako šesťdesiat rokov ich života. Elena sa pokúsi opísať tajomstvá Lily, ktorá je pre ňu najlepšou kamarátkou aj nepriateľom.

Načítavam video...

28. marca

Ostrým nožom (dráma)

Film voľne inšpirovaný vraždou Daniela Tupého, ktorá sa v Bratislave stala v roku 2005, rozpráva fiktívny príbeh otca Ľudovíta, ktorému zavraždia jediného syna.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred súd sa za tento čin postavia štyria neonacisti, sudkyňa ich pustí na slobodu.

Ľudovít je však odhodlaný domôcť sa spravodlivosti, hoci žije v štáte, kde musí bojovať s nečinnou políciou, skorumpovanými sudcami aj s politikmi prepojenými na mafiu. Čím viac energie venuje hľadaniu pravdy, tým menej sily má na vzťah doma, ktorý sa mu rozpadá pred očami.

Načítavam video...

29. marca

Colette: Príbeh vášne (historická biografická dráma)

Škandálny príbeh nekonvenčnej a talentovanej ženy, ktorej život bol rovnako pikantný ako romány, ktorými očarila parížsku spoločnosť v prvej polovici 20. storočia.

Mladučká Sidonia-Gabriella Colette sa zamiluje do charizmatického parížskeho literáta Willyho, ktorý je o pätnásť rokov starší. Po tom, ako sa zosobášia, Colette sa ocitne vo svete žiarivých parížskych salónov a opojných večierkov francúzskej smotánky. Inšpiratívne prostredie v nej prebúdza kreativitu a spisovateľský talent.

Skryť Vypnúť reklamu

Píše svoje prvé dielo zo série o Claudine. Willy jej dovolí publikovať pod podmienkou, že kniha vyjde pod jeho menom.

Fenomenálny úspech románu spraví z Willyho slávneho spisovateľa a z manželského páru ozajstné celebrity. Lenže emancipovaná Colette túži po uznaní.

Colette je príbeh ženy, ktorá sa nebála dávať otázky týkajúce sa spoločenských mravov, sexuality.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 2. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 334
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 666
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 644
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 595
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 8 217
 6. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 6 892
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 478
 8. Po Slovensku na motorke 5 812
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 244
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 718
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vo Veľkej Británii sa stal delta variant dominantnou formou koronavírusu a spôsobil aj odloženie plánovaného uvoľňovania opatrení. Do londýnskych ulíc vyšli ľudia protestovať proti tomuto kroku.

Delta variant sa šíri rýchlejšie.


4 h
Na zápase Maďarsko - Portugalsko v Budapešti boli desaťtisíce fanúšikov.

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.


3 h
Publicista Matúš Ritomský.

Z odstupu má Slovensko výsledky, ale uspokojiť by nás to nemalo.


9 h
Jozef Brhel

Obvinenie rozšírili aj Imreczemu a Suchobovi.


SITA 3 h