SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Koronavírus v kultúre: Filmový festival Febiofest nebude, SND zrušilo všetky predstavenia

Čo bude so zakúpenými lístkami?

Kinosála vo Zvolene.Kinosála vo Zvolene. (Zdroj: Ján Krošlák)

BRATISLAVA. V rámci prevencie proti šíreniu nákazy Covid-19 sa po celom Slovensku rušia kultúrne podujatia, zatvárajú galérie či divadlá.

Kultúrne inštitúcie zatvárajú po celom Slovensku, rovnako sa rušia všetky podujatia vrátane kín a športových zápasov.

Zoznam budeme aktualizovať.

1. Divadlá

Slovenské národné divadlo

SND zrušilo od 9. marca až do odvolania všetky predstavenia vrátane pripravovanej premiéry opery Aida, ktorá mala byť tento týždeň.

Dôvodom je potvrdenie nákazy u zamestnankyne divadla. Rozhodol o tom generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Peter Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci, ktorí majú zakúpené vstupenky na predstavenia na nasledujúcich štrnásť dní, majú požiadať o vrátenie vstupného e-mailom na adrese rezervacie@snd.sk.

Všetky informácie budú zverejnené na internetovej stránke SND.

Súvisiaci článok Mariah Carey si zas trúfla vystupovať. Jej plány však zastavil koronavírus Čítajte 

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava zrušilo ako prevenciu proti šíreniu koronavírusu všetky predstavenia v termíne od 9. do 22. marca.

Vstupné za zrušené predstavenia divadlo vráti za online zakúpené lístky späť na účet kupujúceho, zakúpené v pokladnici možno vrátiť priamo v pokladni MDPOH.

Divadlo Astorka Korzo ´90

Divadlo Astorka uvádza na svojej facebookovej stránke, že tento týždeň ruší predstavenia Idiot, Revízor, Komúna a Kontajner Paríž. Vstupné budú vracať do 18. marca.

Divadlo GUnaGU

GUnaGU zrušilo všetky predstavenia od 9. do 15. marca. Zakúpené lístky sa dajú vrátiť v sieti ticketportal.

SkryťVypnúť reklamu

Divadlo Jána Palárika v Trnave

V Divadle Jána Palárika v Trnave sú zrušené všetky predstavenia do konca týždňa. Zatvorená bude aj pokladnica, vrátenie vstupného bude možné až nasledujúci týždeň.

Štátna opera Banská Bystrica

Od utorka 10. marca 2020 sa na 14 dní rušia všetky predstavenia v Štátnej opere v Banskej Bystrici - Édith Piaf (10.3.), Čardášová princezná (12.3.), Don Pasquale (17. a 18.3.), Dnešný večer patrí mne (18.3.), Hrnčiarsky bál (19.3.) a Hello, Dolly! (21.3.)

Informácie k už zakúpeným vstupenkám na predstavenia poskytnú na emailovej adrese rezervacie@stateopera.sk.

Štátne divadlo Košice

Na obdobie 14 dní bude Štátne divadlo Košice od 10. marca pre verejnosť zatvorené.

Na základe príkazu generálneho riaditeľa ŠDKE Igora Dohoviča sa až do pondelka 23. marca vrátane rušia bez náhrady všetky predstavenia v Historickej budove aj na Malej scéne ŠDKE.

SkryťVypnúť reklamu

Zatvorená bude aj denná pokladňa.

Návštevníci, ktorí majú zakúpené vstupenky na zrušené predstavenia (od 10. marca do 23. marca), môžu požiadať o vrátenie vstupného na emailovej adrese sales@sdke.sk.

Divadlo Nová scéna

Najbližších 14 dní zrušilo predstavenia aj Divadlo Nová scéna.

Vstupenky na zrušené predstavenia zakúpené v pokladnici divadla je nutné doniesť do pokladnice divadla do 31.3.2020.

Vstupenky na zrušené predstavenia zakúpené online cez www.novascena.sk budú automaticky stornované a finančné prostriedky refundované cez platobnú bránu tzn. vrátené na účet, z ktorého boli uhradené.

Keďže ide o veľký počet vstupeniek, divadlo žiada o trpezlivosť.

2. Filmy

MFF Febiofest

V stredu 11. marca sa mal v Bratislave a ďalších slovenských mestách začať 27. ročník medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Organizátori potvrdili jeho zrušenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Plne si uvedomujeme našu zodpovednosť k návštevníkom kín, v ktorých by festival prebiehal, rovnako ako aj k zahraničným a domácim hosťom.

Aj keď je momentálne na Slovensku potvrdený malý počet prípadov, podľa všetkých dostupných informácií oficiálnych úradov je zrejmé, že práve preventívne opatrenia sú v tomto období kľúčové a môžu zabrániť ďalšiemu šíreniu nebezpečného ochorenia.

Súvisiaci článok Dámy a páni, som opitý. Nový James Bond sa odkladá, Daniel Craig ho sparodoval Čítajte 

Febiofest, na ktorý sme sa dlho pripravovali a tešili, práve z tohto dôvodu v týchto dňoch neuskutočníme. Toto rozhodnutia sa týka hlavnej časti v Bratislave ako aj v ďalších slovenských mestách," uvádzajú v tlačovej správe.

Ľudí, ktorí si už zakúpili vstupenky a cinepassy, budú informovať v najbližších dňoch.

Visegrad Film Forum

Organizačný tím Visegrad Film Forum zrušil 8. ročník podujatia, ktoré sa každoročne koná na pôde Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, ale je prístupné aj pre verejnosť a pravidelne ho navštevujú hostia zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Visegrad Film Forum, ktoré je zamerané na zákulisie filmu a mladých tvorcov, sa malo konať súbežne s festivalom filmových klubov Febiofest v termíne od 10. do 14. marca.

"V nasledujúcich dňoch vám prinesieme viac informácií o tom, ako budeme riešiť prípadný posun podujatia alebo inú alternatívu. Všetkých tých, ktorí si zakúpili akreditácie, budeme individuálne informovať o ďalšom postupe," uvádzajú organizátori.

Festival Hory a mesto

Dvadsiaty prvý ročník festivalu Hory a mesto sa v termíne 25. - 29. marca 2020 neuskutoční.

,,Je nám nesmierne ľúto, že musíme pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku. Cítime však zodpovednosť za našich hostí aj divákov a v tejto situácii musíme všetci zodpovedným prístupom prispieť k zamedzeniu šírenia koronavírusu. V práci však pokračujeme a veríme, že sa nám podarí zorganizovať podujatie v Bratislave v rámci celoslovenského jesenného turné Hory a mesto 2020,“ uviedol riaditeľ festivalu Alan Formánek.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky aktuálne informácie nájdete na internetových stránkach festivalu. Návštevníci, ktorí si zakúpili vstupenky a cinepassy online, budú informovaní o vrátení vstupného.

Festival Crème de la Crème

Zrušený je aj festival francúzskeho filmu Crème de la Crème, ktorý sa mal konať v Bratislave od 25. do 31. marca ako súčasť mesiaca frankofónie. Náhradný termín ešte nie je známy.

Na obdobie najbližších dvoch týždňov zrušili aj akcie a jazykové kurzy v rámci Francúzskeho inštitútu.

Slnko v sieti a Týždeň slovenského filmu

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie rozhodlo o posunutí termínu odovzdávania filmových cien Slnko v sieti aj termínu prehliadky Týždeň slovenského filmu na neurčito.

Oznámila to na svojej facebookovej stránke prezidentka SFTA Wanda Adamík Hrycová.

SkryťVypnúť reklamu

3. Koncerty

Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia preložila koncerty - klavírny recitál Alexandra Gadijeva, ktorý sa mal konať 10. marca, aj symfonické koncerty 12. a 13. marca, na ktorých mala odohrať Slovenská filharmónia pod vedením Jamesa Judda Beethovenovo dielo Missa solemnis.

Nebude sa konať ani nedeľný koncert (15.3.) Slovenského komorného orchestra. Odohrajú sa v náhradných termínoch.

Definitívne sú zrušené koncerty, ktoré sa mali konať 17., 19. a 20. marca. Zakúpené vstupenky sa dajú vrátiť v pokladnici Slovenskej filharmónie od pondelka 23. marca.

Koncert Symfonického orchestra VŠMU

Hudobná a tanečná fakulta VŠMU zrušila pripravované koncerty Symfonického orchestra VŠMU.

Koncerty sa mali konať 9. marca v Piešťanoch a 11. marca v bratislavskej Redute. O prípadnom náhradnom termíne bude škola informovať.

SkryťVypnúť reklamu

Koncerty kapely Lola Marsh

Pohoda festival ruší koncerty kapely Lola Marsh, ktoré mali byť v Bratislave, Trenčíne aj Žiline.

"Ľuďom, ktorí mali lístky na zrušené koncerty, budeme vracať vstupné, keďže ide o viac ako 2000 ľudí, poprosíme o trpezlivosť. Proces vracania chceme uzavrieť do konca marca 2020," uvádzajú organizátori v tlačovej správe.

Aktualizácia 11.marca: Koncerty kapely Lola Marsh sa budú konať v septembri a to 25.9. v trenčianskom Piano Clube, 27.9. v bratislavskej Refinery Gallery a 28.9. v Mestskom divadle Žilina.

Aj presunuté koncerty otvorí trenčianska speváčka Nina Kohoutová.

Koncert Mireille Mathieu

V bratislavskom NTC sa mal v utorok 10. marca konať koncert fransúzskej šansonierky Mireille Mathieu.

Organizátori ho najskôr plánovali uskutočniť, nakoniec ho však po nariadení Ústredného krízového štábu SR museli zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Radio_Head Awards

Udeľovanie cien Radio_Head Awards, ktoré sa koná 18. marca bude pre verejnosť zrušené.

Výsledky hlasovania dvanásteho ročníka zverejnia organizátori na budúci týždeň na webe radiohlavy.sk. Ďalšie informácie budú známe v úvode budúceho týždňa.

4. Galérie a múzeá

Slovenská národná galéria

Od zajtra 10. marca do odvolania bude zatvorená Slovenská národná galéria vrátane vysunutých pracovísk – Schaubmarov mlyn v Pezinku, Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku, Zvolenský zámok vo Zvolene, kaštieľ Strážky.

Týka sa to nielen výstavných priestorov, ale aj všetkých plánovaných podujatí pre verejnosť. O termíne opätovného sprístupnenia SNG verejnosti bude galéria informovať.

Galéria mesta Bratislavy

Do odvolania je zatvorená Galéria mesta Bratislavy. Súčasne sú zrušené všetky jej podujatia, vernisáže a programy pre verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Zatvorené sú Mirbachov aj Pálffyho palác a výstavy v nich. O ďalších krokoch, ako aj o tom, kedy GMB opäť otvoria, bude galéria priebežne informovať.

Kunsthalle Bratislava

Kunsthalle Bratislava zatvorila svoje galerijné priestory. Takisto zrušila všetky plánované podujatia v KHB, presúva ich na neurčito.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum zatvorilo pre návštevníkov všetky svoje objekty na celom Slovensku. Zatvorené sú nielen expozície a výstavy, ale aj na knižnice a bádateľne vo všetkých špecializovaných múzeách SNM.

5. Knižnice

Univerzitná knižnica v Bratislave

Univerzitná knižnica v Bratislave je od 10. marca zatvorená na dva týždne. V súvislosti s preventívnym opatrením UKB nebude vyberať poplatky za omeškanie v uvedenom termíne.

SkryťVypnúť reklamu

Zrušené sú aj všetky plánované podujatia, ktoré sa mali v priestoroch UKB konať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 963
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 9 891
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 8 825
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 542
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 5 863
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 5 110
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 648
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 464
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Maliar Malevič po vystavení Čierneho štvorca r. 1915: Pretvoril som sa na nulu
 2. Katarína Chudá: Marc Chagall: Ruský žid, ktorý pobúril Francúzov
 3. Viera Polakovičová: Svetová premiéra diela Matúša Wiedermanna v Paríži
 4. Lórant Kulík: Výstava: Obete komunizmu na Slovensku, Adam Droppa sa stal obeťou kolektivizácie
 5. Katarína Chudá: Artemisia Gentileschi: maliarka, ktorá dokázala neuveriteľné
 6. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 7. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 8. Soňa Bulbeck: O nevidteľnej ministerke a viditeľnej kultúre...
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 388
 2. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 13 550
 3. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 10 727
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 267
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 703
 6. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 8 238
 7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 454
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 359
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu