BRATISLAVA. Obyvatelia mesta, v ktorom vypukla nebezpečná epidémia, sú egoisti. V prvom rade myslia na to, ako by mohli zbohatnúť. Neuvedomujú si, ako sa ich nákaza týka, neprikladajú jej veľký význam a ani poriadne nedodržiavajú hygienické opatrenia.
A keď začnú umierať prví ľudia, nastane panika. Neboja sa o však o život, ale v prvom rade o svoje obchody a budúcnosť.
Opis, ktorý sa zaručene hodí aj do súčasnej situácie ohľadne šírenia nového koronavírusu Covid-19.
V skutočnosti tak videl svet francúzsky spisovateľ a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Albert Camus, keď písal o vypuknutí morovej epidémie v alžírskom meste Oran v období druhej svetovej vojny.
Román Mor, ktorý sa považuje za jeho vrcholné dielo, vyšiel v roku 1947. V súvislosti s epidémiou koronavírusu sa opäť dostáva do pozornosti čitateľov. V Taliansku jeho čítanosť stúpla zo 71. miesta na 3. priečku.
Záujem o knihu narástol aj vo Francúzsku.

Zvýšenú predajnosť zaznamenal aj sci-fi román Slepota portugalského spisovateľa Josého Saramaga. Slepota sa šíri ako epidémia a slepí sú sústredení v psychiatrickej liečebni, kde na nich dohliadajú vojaci a majú rozkaz strieľať pri akomkoľvek pokuse o útek.
V čase, keď sú zrušené všetky verejné podujatia, divadlá, kiná a galérie zatvorené, ponúkame tematický výber kníh, ktoré si môžete prečítať.
1. Albert Camus: Mor
Lekár Bernard Rieux nájde pred svojou ambulanciou mŕtveho potkana. V ďalších dňoch ich pribúda, hlodavce vyliezajú zo svojich dier a začnú húfne skapínať na uliciach.