To, pred čím stojíme, je kríza, ktorá sa len štartuje. Bude najväčšia, akú sme zažili, myslí si kníhkupec a vydavateľ VLADIMÍR MICHAL, ktorý pred tridsiatimi rokmi spoluzaložil bratislavské Artforum.
Ako by mohla vyzerať pomoc od štátu a ako bude vyzerať knižný trh, keď pandémia pominie? Debaty, čítania a ďalšie interakcie s čitateľmi sa síce čiastočne dajú nahradiť aj v online priestore, nie je to však ono, hovorí v rozhovore pre SME.
Aký je pohľad malých kníhkupcov na súčasnú krízu?
Najprv budem hovoriť všeobecne za všetkých kníhkupcov. Je to zlé. Kníhkupectvá sú zatvorené, nemajú ani perspektívu, že by sa v dohľadnom čase otvorili. Kníhkupci žijú z toho, že predávajú knihy, stretávajú sa s ľuďmi a rozprávajú sa s nimi o knihách.
Chýbajú nám tržby aj tieto rozhovory, kontakt s ľuďmi.
Vďaka tomu, že sa kníhkupectvá zatvorili, sa zastavil celý knižný trh. Zastavilo sa takmer úplne všetko od autorov cez redaktorov, vydavateľstvá, distribúcie, kníhkupectvá až po čitateľov.
Čiastočne funguje len vďaka internetovým obchodom, ale v podstate je celý paralyzovaný a miestami úplne zastavený.
A keď sa teda vrátime k malým kníhkupcom? Ako sa to dotklo ich?

Malí kníhkupci bývajú v malých mestách jediní, vo väčších mestách sú zas garantom toho, že u nich dostať kúpiť okrajové žánre literatúry.
Ja ako predstaviteľ jedného z tých menších nezávislých kníhkupectiev sa do budúcnosti bojím najmä toho, že tieto okraje budú značne vyštrbené. Budeme sa snažiť, aby tomu tak nebolo, ale závisí to aj od vydavateľov a autorov.
Môžu ľudia stratiť záujem isté žánre kníh kupovať?
Áno, určite, ale ide najmä o to, že vydavatelia stratia chuť také knihy vydávať. Finančnú chuť. Niektoré knihy z okrajových, ale aj dôležitých žánrov, ktoré sa nepredávajú vo veľkom množstve, sú už teraz často na hrane finančnej existencie. Teraz sa tá hrana ešte posunie.
Hovoríme teda o tom, že dlhodobé zatvorenie malých kníhkupectiev môže ohroziť ich celkovú existenciu?
Ohrozuje ich existenciu a aj pestrosť knižného trhu.
Hrozí, že budete musieť pre krízu prepúšťať?
V Bratislave máme našťastie internetový obchod, takže čiastočne fungujeme a vieme sa uskromniť, čo sa týka nákladov aj miezd. Vieme orezávať svoje ďalšie náklady a nie sme na tom existenčne zle, hoci je to ťažké. Ale žijeme tým v zásade ešte len tretí týždeň.
Ako dlho to môže fungovať za súčasných podmienok, aby ste sa na tú hranu nedostali?