BRATISLAVA. Na nútené zatvorenie akejkoľvek prevádzky zo dňa na deň, k tomu na neurčitý čas, sa pripraviť nedá. Kiná sa z krízy pravdepodobne budú dostávať ťažšie ako iné oblasti audiovizuálneho priemyslu.
Diváci sa budú do sál vracať pomaly, návrat k normálu bude náročný, sprevádzaný strachom a neistotou. Obavy z budúcnosti majú rovnako malé nezávislé kiná ako aj veľké multiplexy.
Udržia svoje prevádzky a budú po pandémii schopné dostať sa do predošlej kondície? Alebo kiná úplne zaniknú a pohltia ich streamingové služby?
Straty budú stopercentné
Bratislavské kino Lumiére prestalo premietať pre verejnosť 10. marca. Smola je, že marec patrí k štatisticky jeho najsilnejším diváckym mesiacom v roku, najmä vďaka festivalu Febiofest, ktorý sa mal začať len deň po zatvorení všetkých kín.
„V priebehu prvých dvoch mesiacov roku 2020 malo kino Lumière najlepšie mesačné výsledky vo svojej histórii, takže rok sa pre nás začal veľmi dobre. Za marec 2020 sme v porovnaní s marcom 2019 zaznamenali prepad tržieb o 70 percent a prepad počtu divákov o 80 percent. Od apríla, samozrejme, už hovoríme o stopercentných mesačných stratách,“ vyčísľuje vedúca kina Lumière Zita Hosszúová.
Ak by kino ostalo zatvorené až do augusta, prepad sa dá podľa nej odhadovať až vo výške 45 percent ročných tržieb.

V tisíckach eur sa doteraz pohybujú aj straty jedného z najstarších nezávislých košických kín, kina Úsmev.
V minulom roku malo za obdobie od apríla do konca septembra tržby pohybujúce sa okolo sumy 300-tisíc eur, o tie by mohli prísť, ak kiná ostanú zatvorené aj v lete.
Aj Andrea Baisová, zástupkyňa filmovej distribúcie Forum Film patriacej pod multiplexy Cinema City, hovorí, že ich biznis sa skončil dňom, keď zavreli kiná.
„Len v mesiaci marec predstavovalo zatvorenie všetkých kín stratu približne 1,4 milióna eur na tržbách. Na výpočet sme použili výsledky kín za rok 2019,“ hovorí.
Už na začiatku marca svetoví analytici odhadli, že celosvetová pokladnica zábavného priemyslu príde najmenej o päť miliárd dolárov.