BRATISLAVA. Slovenský filmový ústav (SFÚ) spúšťa v Kine Lumiére online projekt s klubovými a slovenskými filmami, ktorých distribúciu zastavila pandémia nového koronavírusu.
Prvé premietanie projektu "Kino Lumiére doma" bolo v sobotu 18. apríla o 20.20 h, diváci uvideli francúzsku komédiu Zažiť to znovu (2019) Nicolasa Bedosa.

V programe figuruje napríklad aj kultový slovenský film Na krásnom modrom Dunaji (1994) Štefana Semjana.
"Túto súdobú crazy komédiu o troch bohémskych kamarátoch SFÚ vlani digitálne reštauroval a v tejto podobe bude možné vidieť film vôbec po prvý raz," poznamenala tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.
Živé prenosy sú zatiaľ naplánované trikrát do týždňa, premietať sa bude vždy v sobotu, utorok a vo štvrtok v rovnakom čase o 20.20 h. Súčasťou projekcie bude aj chat s divákmi, do ktorého sa môžu alebo nemusia zapojiť. Pridanou hodnotou pri vybraných filmoch majú byť lektorské úvody či projekcie krátkych filmov zo zbierok SFÚ.
Zámerom projektu je ponúknuť divákom filmy, ktoré vstúpili do distribúcie krátko predtým, než kiná zatvorila mimoriadna situácia spojená so šírením nového koronavírusu.
"Ide o diela, ktoré nemali príležitosť využiť svoj divácky potenciál. V projekte Kino Lumiére doma ich doplnia nedávne distribučné tituly s dobrou návštevnosťou," spresnila Nôtová s tým, že projekt zároveň sleduje dôležitú myšlienku spolupatričnosti, na ktorú súčasná zložitá ekonomická situácia v oblasti kultúry vyzýva a chce podporiť momentálne "vypnutý" reťazec distribútor - kino.
Jeho cieľom je zostať v kontakte s vernými divákmi a priaznivcami a priniesť im atmosféru kina domov.
"Na rozdiel od VoD pôjde o live stream, ktorý si nie je možné zastaviť, pretočiť ani dopozerať zajtra. Vyžaduje si disciplínu kontinuálneho sústredenia sa na film ako v kine," priblížila manažérka bratislavského Kina Lumiére Zita Hosszúová projekt, ktorý podľa nej nemá ambíciu konkurovať streamovacím službám a televíziám.

"Smerujeme k oživeniu komunikácie s komunitou kina, ktorej súčasťou nie je len živá (online) diskusia o filme, ale aj solidarita a vyjadrenie podpory lokálnemu kinu a distribútorovi, ktorú diváci prejavia tým, že si na online projekciu kúpia vstupenku," vysvetľuje Hosszúová.
Cena vstupenky je symbolická - dve až tri eurá. "Samozrejme, v porovnaní s výškou mesačného predplatného na streamovacie služby a VoD sa môže zdať privysoká," priznáva Hosszúová, no dodáva, že "projekt je o udržiavaní ducha kinokultúry pri živote, o hľadaní nových spojení medzi milovníkmi filmu."