Umelci sa nemôžu zmieriť s útlakom alebo so snahou mocensky ovládnuť ich vnútorný svet.
Vo svojej najnovšej knihe sa talentovaný taliansky životopisec Matteo Strukul sústredil na záverečné obdobie života slávneho Michelangela v rokoch 1542 - 1547. Po úspešných prózach o rode Mediciovcov či živote Casanovu ponúka Strukul rozprávanie o umelcovi, ktorý sa v závere života jasne postavil na stranu duchovnej slobody, hoci to bolo náročné pri prevahe vlastníkov pravdy.
Michelangelo je obľúbeným hrdinom veľkých životopisných prác. Stačí si spomenúť na legendárnu Agóniu a extázu Irvinga Stona.
Sledovať cestu od prvých krokov umelca až po jeho posledné vydýchnutie je pre čitateľa príťažlivé, ale sústrediť sa na jeden konkrétny konflikt prináša nový pohľad. Umožňuje nájsť v živote hlavného hrdinu to jedinečné, čo ho odlišuje od ostatných a robí ho aj s odstupom storočí výnimočným.

Michelangelo je v Strukulovom románe starý a zlomený, rezignovaný i smutný. Preslávil sa svojou prácou, ale inak je považovaný za neznesiteľného čudáka a lakomca v otrhanom oblečení. Neužíva si privilégiá ako odmenu za skvelé umelecké výkony, ale stále musí byť k dispozícii pápežom a aristokratom, ktorí ho potrebujú len na potvrdenie vlastných ambícií.