
Z viedenskej výstavy Súčasné slovenské umenie. FOTO - JURAJ BARTOŠ
eho storočia na Slovensku. Hlavnou ambíciou bolo otvoriť pre diváka pohľad na výtvarné umenie daného obdobia a poskytnúť mu možnosť základnej orientácie.
Zeitgeössische slowakische Kunst (Súčasné slovenské umenie) v kurátorskej koncepcii Zuzany Bartošovej teda ponúka diela výtvarných osobností pôsobiacich v šesťdesiatych rokoch, v období, ktoré má v slovenskej kunsthistórii kľúčový význam, pretože práve v tom čase sa začali na našej výtvarnej scéne slobodne formovať a uskutočňovať nové výtvarné programy, vďaka ktorým sa naše umenie ocitlo v rovnakej kvalitatívnej rovine ako umenie iných európskych krajín.
Na výstave je zastúpené tvorbou najmä umelcov Skupiny Mikuláša Galandu (Marián Čunderlík, Andrej Rudavský) a autorov neokonštruktívneho umenia (Juraj Bartusz, Mária Bartuszová, Štefan Belohradský, Pavol Binder, Danuta Binderová, Milan Dobeš, Alojz Klimo, Tamara Klimová, Anastázia Miertušová, Miloš Urbásek).
To všetko možno konfrontovať s dielami ich mladších kolegov - nastupujúcich v ďalšom desaťročí, ktorí sa vo svojom výtvarnom vyjadrení zaoberali akčným a konceptuálnym umením ako Július Koller, Michal Kern, Alex Mlynárčik, Dezider Tóth či Rudolf Sikora. Koncepcia výstavy je teda postavená tak, že ponúka pomerne komplexný pohľad na výtvarné dianie na Slovensku v sedemdesiatych rokoch, poznačených nepriaznivou normalizačnou klímou. Výtvarná scéna 80. a 90. rokov je zastúpená autormi nadväzujúcimi na východiská neoexpresivizmu - Ivan Csudai, Simona Tauchmanová, Martin Knut, tými, ktorí do dimenzie maľby vniesli nové autorské prístupy či techniky (Milan Bočkay, Klára Bočkayová, Daniel Fischer, Marián Meško) a autormi vedome nadväzujúcimi na odkazy avantgardného umenia (Patrik Kovačovský, Anna Daučíková).
Výstava je užším, no dobre premysleným výberom autorov a ich tvorby zo zbierky Prvej slovenskej investičnej skupiny, ktorá ju systematicky buduje od roku 1992. Je veľmi príjemné, že po jej prvej veľkej minuloročnej prezentácii v múzeu moderného umenia Danubiana ju ponúkla, i keď v redukovanej forme, aj pre viedenského diváka. Je inštalovaná v priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni (Wipplinger Strasse 24), Českého centra (Herrengasse 5) i v CC centre v Bratislave, kde bude otvorená do 8. februára .
Autor: MIRA PUTIŠOVÁ(Autorka je kurátorka a výtvarná kritička)