Stereotypy objavujúce sa už v ranom detstve, pevne stanovený režim, ktorý nijako nevybočuje, predvídateľnosť každého kroku či obozretnosť pred reakciou okolia. A to je len malý zlomok, ktorý si spájame s inak veľmi širokým pojmom zložitej poruchy autistického spektra.
Autistického človeka si väčšina spoločnosti predstavuje ako utiahnutého introverta, ktorý má svoj vlastný svet a zrejme nikdy nebude celkom patriť do toho „nášho“. Vnímame ho však aj ako človeka geniálneho s danosťami, po ktorých túži hádam každý, kto by raz chcel stáť na piedestáli a preberať Nobelovu či Pulitzerovu cenu. Realita je však celkom iná a málokto vôbec tuší, že cena za tieto „dary“ je privysoká a v skutočnosti by ju nikto z nás dobrovoľne zaplatiť nechcel.
(Ne)zabudnite na film Rain Man
Známy herec Dustin Hoffman v ňom hrá autistu, takzvaného savanta s geniálnou pamäťou. Jeho postava vznikla na základe skutočného savanta menom Laurence Kim Peek, s ktorým Hoffman dokonca strávil nejaký čas a študoval jeho správanie, aby sa mu ešte väčšmi priblížil. A nakoniec práve tento film z roku 1988 rozbehol kolotoč debát o zriedkavom ochorení známom ako savantský syndróm.
„Podobne ako Hoffmanova filmová postava Raymond Babbitt aj ja pociťujem priam nutkavú potrebu poriadku a rutiny, ktorá ovplyvňuje prakticky všetky stránky môjho života,“ potvrdzuje správnosť Hoffmanovho znázornenia tohto syndrómu britský autistický savant Daniel Tammet vo svojej knihe Narodený v modrú stredu.
V knihe Nezlomní (s podtitulom 18 otvorených rozhovorov o autizme) od Jozefa Bednára však nájdete rozhovor s profesorkou Danielou Ostatníkovou, ktorá na Slovensku patrí medzi najväčších odborníkov vo výskume a diagnostike autizmu; v súvislosti s filmom Rain Man pripúšťa, že sme si možno chybne osvojili prototyp autistu, ktorý nám predostiera tento film.

Problém je totiž v tom, že nie každý autista je nevyhnutne génius. Podľa nej bol Babbitt savantom: „Jedinec s izolovanou skupinou nadpriemerných schopností, ktoré však nemôže využiť v praktickom živote. Bol to človek, ktorý nebol schopný sám normálne existovať.
Tie jeho špecifické až geniálne schopnosti ťažko vysvetliť, no rozhodne to neznamená, že človek, ktorý nimi disponuje, má normálnu intelektovú kapacitu. Ale takýchto autistov vidíme veľmi zriedkavo.“
Čo sa skrýva v mysli muža narodeného v modrú stredu?