FOTO - TOMEK BAGINSKI/ PLATINE IMAGE |
BRATISLAVA - Organizátori prestížneho rakúskeho festivalu Ars electronica zverejnili zoznam autorov najlepších projektov, ktoré boli prihlásené do tohtoročnej súťaže. Víťazné diela vytvorené pomocou nových médií majú pôvod v Poľsku, Indii, Litve, USA, Kanade a Rakúsku.
O šesť cien Zlatá Nica v kategóriách Počítačová animácia/Vizuálne efekty, Digitálna hudba, Interaktívne umenie, Digitálne komunity, Internetová vízia, U19 - programovanie vo voľnom štýle a celkovú finančnú prémiu stodesaťtisíc eur sa tentoraz uchádzali umelci zo 71 krajín sveta. Medzi nimi bolo aj sedem slovenských príspevkov, no medzi šesticu víťazov a niekoľko čestných uznaní sa nakoniec nezmestili.
A kto sú teda najlepší? Poliak Tomek Baginski uspel s projektom Fallen Art v silnej konkurencii, ktorá sa zišla tento rok medzi počítačovými animátormi. Sarkastický príbeh ukazuje, čo sa stane, keď sa na zabudnutej základni všetci vojaci naraz zbláznia a je jasnou metaforou militaristických snáh (nejde o prvoplánovú kritiku USA, poľskí vojaci majú v Iraku tretiu najpočetnejšiu jednotku). Masaker sprevádza hudba rumunskej dychovej úderky Fanfare Ciocarlia.
Sociálne presahy najviac zaujali medzinárodnú porotu aj v kategórii Digitálne komunity, kde ocenila projekt Akshaya. Jeho cieľom je vybudovanie "lepšieho" sveta pomocou siete počítačových centier v Indii, čím na jednej strane získa miestna mlaď dôležité skúsenosti a na strane druhej jej rodičia nové pracovné príležitosti.
Najlepším interaktívnym umeleckým dielom sa stal MILKproject. Jeho tvorcovia z Centra pre kultúru nových médií v Rige poskladali pomocou videa, fotografií a zvukových nahrávok medzičlánky reťaze, ktorá dopraví mliečne produkty vyrobené v Lotyšsku na pulty predajní v Holandsku.
Zlatú Nicu za hudbu získala pôsobivá zvuková socha americkej veteránky sound artu Maryanne Amacher, ktorú pripravila pre jednu galériu v Mexiku. Spomedzi internetových vizionárov porota najvyššie vyzdvihla americko-kanadskú dvojicu Benjamin Fry a Casey Reas. Ich jednoduchý grafický program Processing umožňuje navrhovať prototypy dizajnérskych riešení a poskytli ho zadarmo. Meno posledného víťaza je Markus Sucher a je to devätnásťročný Rakúšan, ktorý zaujal porotu svojím pokusom o zmenšenie celovečerných filmov na plochu jedinej fotografie.
"Nové médiá sa už úplne stali umeleckým nástrojom, ktorý sa dá použiť na vyjadrenie širokého spektra nápadov, konceptov či príbehov," vyhlásil na tlačovej konferencii riaditeľ festivalu Gerfried Stocker. Podľa neho Ars electronica 2005 jasne potvrdila nastúpený trend, v ktorom sa oproti minulosti viac zohľadňuje umelecký a sociálny rozmer prihlásených projektov než ich technologická kvalita.
Všetci víťazi automaticky získavajú pozvánku na slávnostné udeľovanie cien, ktoré sa každoročne koná v rámci festivalu na jeseň. Okrem nich na Ars electronicu prídu v prvý septembrový týždeň predstaviť svoje diela a zúčastniť sa na tematických diskusiách aj ostatní umelci. Viac informácií nájdete na www.aec.at.
Symbióza originálnych nápadov, sociálneho podtextu a moderných technológií - to charakterizuje najlepšie umelecké diela prezentované na festivale Ars electronica. Na obrázku hore záber z úspešného filmu Fallen Art Tomeka Baginského, pod ním ukážka z diela Francúzky Gaelle Denis Passion Pictures, ktoré získalo čestné uznanie a ukazuje predstavy mladej Japonky o živote v Londýne, jej novom bydlisku. FOTO - GAELLE DENIS/ PASSION PICTURES |