Bývalá vláda Petra Pellegriniho nám pripravila v kultúre malú časovanú bombičku, keď sa uzniesla podporiť stavbu Národného a kongresového centra sumou 60 miliónov eur. Pri detailnejšom skúmaní „nezávislého“ projektu sa nemôžeme zbaviť dojmu, že ide o dobre zamaskovaný „,futbalový štadión v kultúre“.
Niežeby sme nové kongresové a kultúrne centrum nepotrebovali, ale prevyšuje pocit, že za štátne peniaze chceli smeráci zlacniť vopred určenému developerovi jeho projekt. Už je to tradícia, veľké stavby sa v kultúre stali dojnou kravou.
V histórii našej samostatnosti máme iný exemplárny prípad, na ktorom sa ukazuje naša kultúrna arogancia – stavba SND. Nielenže sme divadlo stavali takmer tridsať rokov, ale ešte sme ho aj chceli predať.
Nová budova SND – vďaka ti, vďaka ti, KSS!
Vo februári 1979 rozhodol Ústredný výbor Komunistickej strany Slovenska spolu s vládou SR o výstavbe nového SND v Bratislave. Víťazné riešenie mladých architektov Bauer – Kusý – Paňák malo stáť oproti dnešnému prezidentskému palácu, ale nakoniec vybrali pozemok bývalej rafinérie Apollo.
Základný kameň položili v roku 1984 a termín dokončenia bol plánovaný na rok 1992. Ale prišla Nežná revolúcia a už prvý porevolučný minister kultúry Ladislav Snopko (1990 – 1992) považoval novú budovu za strannícku relikviu a ľutoval, že stavbu nezastavil.

V auguste 1993 bolo prestavaných 600 mil. korún, ale na dokončenie stále chýbalo 1,2 mld. Sk a náklady sa zvyšovali.
V roku 1994 sa ministrom kultúry stal Ľubo Roman a oznámil nový termín otvorenia – rok 1996. Roman zorganizoval lotériu Biela-Modrá-Červená, ale tá skončila pre nezáujem verejnosti so stratou.
V septembri 1994 sa konajú predčasné voľby a ministrom kultúry sa stáva Ivan Hudec, ktorý ihneď odvoláva riaditeľa SND Dušana Jamricha, to už je prestavaných 1,2 miliardy korún.
Po voľbách v roku 1998 sa k moci dostáva zostava SDKÚ, SDĽ, SMK a SOP a ministrom kultúry je Milan Kňažko, ktorému záleží na dokončení SND.
V auguste 1999 vláda schválila 1,7 mld. Sk a Kňažko mal pripraviť viaczdrojové financovanie, pritom organizuje celonárodnú zbierku. Pospolitý ľud prispeje sumou až štyri milióny korún, ale náklady sú už odhadované na štyri miliardy. Za ministrovania Milana Kňažka minul štát na dostavbu viac ako miliardu korún, ale divadlo stále nebolo dokončené.
Sme jediný národ, ktorý si dokáže predať Národné divadlo
Vo voľbách v roku 2002 sa k moci dostáva druhá vláda Mikuláša Dzurindu, ministrom kultúry sa stáva Rudolf Chmel a ministrom hospodárstva Pavol Rusko. Na stavbu sa už minulo 3,4 mld. korún a na dokončenie je potrebných stále ešte hrozivých 821 mil. Sk.