Hoci boj s pandémiou má ešte veľmi ďaleko do víťazného konca, začínajú sa objavovať úvahy, čo všetko bude inak v postkoronových časoch. V rámci knižného sveta sa ako prvé prejavili zmeny v predaji, keď aj zarytí odporcovia e-kníh v túžbe siahnuť po novinkách svojich obľúbených autorov, odpustili svojej čítačke, že nevonia a stránky v nej nešuchocú.
Kníhkupectvá sa postupne začínajú otvárať, ale zákazníci sa vracajú len pozvoľne. Je skôr výnimkou ako pravidlom, ak sa v nich prekračujú stanovené kvóty na povolené množstvo osôb.
Čas porozumenia a silných príbehov
Zatvorené prevádzky vyvolali mnohoraké spôsoby doručovania kníh k zákazníkom. Napriek tomu sa najmä tí najmenší dostali do existenčných problémov.
Jeden z najkrajších prejavov pomoci predviedla učiteľka z Mníchova, ktorej počas prechádzky pri pohľade na oznamy – Zatvorené – napadla otázka, z čoho tí ľudia teraz žijú. Zavolala do kníhkupectva na rohu, kde často nakupovala, a po rozhovore s majiteľkou jej ponúkla, že za ňu uhradí mesačný nájom.

Ako poďakovanie dostala audioknihu. Ulrike Pauliová to komentovala slovami: „Nie som bohatá, ale chcela som pomôcť.“
Zaujímavú formu poďakovania zvolil vydavateľský dom Holtzbrinck, pod ktorý patria významné vydavateľstvá Rowohlt, S. Fischer, Argon, Kiepenheuer & Witsch a Droemer Knaur.