Na začiatku to vyzerá na ďalšie sci-fi, kde zlé stroje, ktoré ovládajú zlí ľudia a pár dobrých ľudí, sa dostanú do konfliktu. Ale postupne, stránku po stránke, sa na povrch derú ako mladé rastlinky dva základné čitateľské pocity, ktoré sú akoby v konflikte: je to žart? Alebo je to hrozné?
Kniha Marca-Uwe Klinga s názvom QualityLand (prel. Svetlana Žuchová, Ikar 2020) sa postupne premení na zábavnú, cynickú a zároveň temnú grotesku o živote, ktorý vôbec nemusí byť tak ďaleko, ako by sme si chceli myslieť.

Veď algoritmy už dnes sledujú naše nákupné správanie, filtrujú správy, ktoré chceme a máme vidieť, ovplyvňujú naše rozhodnutia v „nudnej realite“. A o tom, že Orwellov večne sledujúci Veľký Brat je len slabým odvarom toho, čo nosíme vo vrecku s názvom smartfón, hádam ani netreba pochybovať.
Vitajte v krajine, kde ľudia prestali rozhodovať, lebo sa chcú mať najlepšie, a tak nechávajú za seba rozhodovať stroje. A tie sa im odvďačujú tou najkvalitnejšou virtuálnou realitou, do ktorej môžete utiecť.
Náboženstvo kvality
Ak chcete potvrdiť svoju objednávku či vstúpiť do komunikácie cez svoj tablet, stačí, keď k dotykovej obrazovke priložíte svoje pery. Tie sú predsa najlepší identifikačný kontaktný bod nášho tela.