V januári 2020 uplynulo sto rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších sci-fi autorov všetkých čias Isaaca Asimova.
Asimov je najznámejší svojimi poviedkami a románmi, v ktorých vystupujú roboti a upravuje v nich rôzne scenáre a etické dilemy, ktoré z ich existencie vyplývajú a môžu vyplývať.

Literárne sa však venoval aj mysterióznym, historickým, psychologickým, filozofickým témam, matematike, fyzike, biológii či chémii a prepájal tak soft sci-fi s hard sci-fi. Písal množstvo vedeckých článkov a stal sa jedným z najznámejších popularizátorov vedy.
Vo svojich raných dielach málokedy využíval ženské postavy, nerád opisoval mimozemšťanov a neobľuboval ani rozpitvávanie sexuálnych scén. Je autorom alebo editorom vyše päťsto románov a stoviek poviedok. Písal každý deň a svoje texty mal rád také, aké boli, aj s odstupom času.
Základné zákony robotiky
Asimov definoval pravidlá správania sa robotov, ktoré sú dodnes dogmou sci-fi literatúry. Tri základné zákony robotiky prvýkrát opísal v roku 1942 v poviedke Hra na naháňačku, ktorá sa stala časťou väčšej série Ja robot, publikovanej v roku 1950. Tieto, dnes už legendárne pravidlá znejú:
1. Robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby sa človeku ublížilo.
2. Robot musí poslúchnuť ľudské príkazy,