BRATISLAVA. Keď po smrti Afroameričana Georgea Floyda vypukli v Amerike protesty proti rasovej diskriminácii, mnohí začali ukazovať prstom aj na filmový svet.
Polemiku o rasových a sexuálnych stereotypoch odštartoval film Odviate vetrom, na ktorý upozornil režisér a scenárista John Ridley.

"Je to film, ktorý, ak práve nezanedbáva hrôzy otroctva, udržiava nažive niektoré z najbolestivejších stereotypov o ľuďoch inej farby pleti," kritizoval v komentári pre Los Angeles Times.
Hoci tvrdí, že mu nejde o cenzúru, ale o to, aby bol film ponúkaný spolu s vysvetlením doby, služba HBO Max ho pre kritiku dočasne stiahla z programu.
Môže ísť o začiatok novodobej cenzúry? Pýtajú sa mnohí. Hollywoodske trezory sú totiž plné filmov, ktoré by mali čo vysvetľovať. Či už o zobrazovaní rás, sexuality, alebo ľudí so zdravotným postihnutím.
Dôležitý je kontext doby
Dočasné odstránenie oscarovej drámy obnovilo diskusiu o temnej minulosti filmového priemyslu a jeho vplyve na spoločnosť.
Aj ďalšie streamovacie služby ako Netflix či BBC iPlayer stiahli niekoľko diel, ktoré mohli vyznievať rasisticky alebo obsahovali humor namierený proti menšine. Príkladom je britská sketch šou Little Britain, ktorá parodovala transvestitov aj černochov.
Aj magazín Variety zverejnil zoznam desiatich filmov, ktoré by mohli byť považované za problematické. Navrhuje pred samotným premietaním uverejňovať upozornenie a vysvetlenie kontextu doby, v ktorej filmy vznikli.