SME

Socha Tisa či ulica pomenovaná po ňom? Tu to ľudia berú normálne

Reportáž z Čakajoviec, Varína a Rajca.

Socha Tisa v obci Čakajovce stojí už vyše 20 rokov. Miestnym neprekáža. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Na Slovensku je veľa sôch, o ktorých by sme mohli viesť diskusie, či si ich ľudské predlohy zaslúžia mať pomník vo verejnom priestore.

A potom sú také, o ktorých by nemala byť ani len diskusia, a predsa stoja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad prezident ľudáckeho slovenského štátu Jozef Tiso má v Čakajovciach pri Nitre stále svoju sochu, vo Varíne pri Žiline po ňom pomenovali ulicu. Tisov minister Ďurčanský má zas v rodnom Rajci bustu.

Denník SME navštívil Čakajovce, Varín i Rajec. Zisťovali sme, ako sa k sporným sochám v súčasnosti stavajú miestni a či nie je namieste ich existenciu prehodnotiť.

Tisa berú ako farára

Naša prvá cesta vedie z Bratislavy do Čakajoviec. Obec pri Nitre je neslávne známa práve tým, že v nej stojí socha Jozefa Tisu v životnej veľkosti. Jediná na Slovensku.

Je súčasťou panteónu slovenských dejateľov, ktorým sa obec pýši v blízkosti obecného úradu. Patrí k nemu i pamätník vojakom, ktorí padli v oboch svetových vojnách.

Jozefovi Tisovi v panteóne robia spoločnosť sochy Andreja Hlinku, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika a Martina Rázusa.

"Ak je to protizákonné, nech o tom rozhodnú úrady. Keď to nie je protizákonné, tak by o tom museli rozhodnúť poslanci, lebo oni odsúhlasili, že socha tam bude."

Starosta Čakajoviec Milan Greguš

Slovenské hnutie obrody každý rok v marci v Čakajovciach organizuje celoslovenské oslavy výročia vzniku vojnovej Slovenskej republiky. K nohám Jozefa Tisu chodia klásť spomienkové vence, v kultúrnom dome majú potom kultúrny program.

Starosta obce Milan Greguš (SNS, SMER-SD) hovorí, že poslanci akciu vždy odsúhlasia najmä preto, že doteraz na nej nezaznamenali žiadne nepokoje alebo incidenty.

"Stretne sa tam najmä komunita Slovenského hnutia obrody a z obce tam chodí menší počet najmä starých ľudí, ktorí prídu väčšinou na kultúrny program," hovorí Greguš a dodáva, že sám sa na oslavách nezúčastňuje a zvyčajne býva na inej akcii.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C72EG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu