Pri niektorých pasážach knihy Solenoid vám bude fyzicky zle. Pri ďalších zasa dostanete šancu pochopiť, čo znamenal (a chce sa napísať aj prítomný čas – znamená) skutočný marazmus totalitnej socialistickej moci. S jej rakovinou morálky, obrovským strachom, hľadaním úniku.

A v ďalších pasážach budete hltať s rozkošou neuveriteľné vety, popisy také precízne, košaté a ekvilibristické, že – napriek prítomnej estetike škaredosti – sa budete v texte kúpať ako v najiskrivejšom šampanskom. A keď príde na surrealistické pasáže, budete presvedčení, že žiadna výstrednosť nie je bizarnejšia než obyčajný život.
Skvelý román Mirceu Cărtăresca Solenoid vo výbornom pretlmočení Evy Kenderessy (OZ Brak 2020) je nepochybne literárnou udalosťou, aj keď tých temer šesťsto husto popísaných správ bez dynamického deja sa nedá len tak ľahko stráviť.
Rumunský čakateľ na Nobelovu cenu
Mircea Cărtărescu (1956) patrí k najznámejším súčasným rumunským a európskym básnikom a spisovateľom. Do literárnych vôd vstupoval v čase, keď neobmedzeným pánom Rumunska bol Nicolae Ceaușescu, bezohľadný diktátor, ktorý priviedol krajinu do totálnej izolácie a chudoby.