Pandémia koronavírusu a všetky opatrenia zabraňujúce jeho šíreniu, ktoré sme museli povinne dodržiavať niekoľko týždňov, nás vyšla veľmi draho. V rámci knižného sveta sa negatívne podpísala na nakladateľoch, od ktorých existenčne závisí nemalé množstvo ďalších súvisiacich profesií; od autorov a autoriek cez prekladateľov a prekladateľky až po tlačiarov a tlačiarky kníh.
Jedna vec však je, ako sa k situácii stavali čitatelia, druhá, ako zareagoval celý knižný trh, jeho finanční podporovatelia a vláda. Samozrejme, literatúra žila svoímj životom ďalej, len bola nútená presunúť celé svoje pole pôsobnosti na internet a sociálne siete.

V posledných týždňoch, keď vyzeral čas strávený v karanténe bezútešne, tak vzniklo niekoľko skvelých online akcií, ktoré nám dodávali nielen čerstvý prísun informácií o tom, čo sa oplatí čítať, ale aj pocit, že vydavateľstvám, kníhkupectvám, autorom a autorkám na literatúre záleží a rozhodne ju nenechajú len tak prepadnúť.
Využili všetky možnosti online priestoru, organizovali živé vysielania, na ktorých aj čitatelia predčítavali state z obľúbených kníh, mali ste možnosť počuť niekoľko skvelých rozhovorov s autormi a autorkami, či dokonca vydavateľstvami, ktoré sa s vami snažili udržiavať čo najväčšiu interakciu.
Potvrdzuje to aj Saša Petrášová z vydavateľstva Slovart: „Zdá sa, že korona priniesla nové kreatívne nápady, napríklad predstavovanie kníh naživo z kníhkupectva, ktoré sa vysiela na sociálnych sieťach, alebo online besedy s autormi. Určite by sme tie, ktoré fungovali, chceli zachovať a rozvinúť. Čísla nám prezrádzajú, že viac ľudí objavilo e-knihy a audioknihy, lebo ich kúpa na internete bola v čase karantény jednoduchšia ako pri papierových knihách, pri ktorých boli predaje, pochopiteľne, nižšie ako v iných porovnateľných mesiacoch. Tešili nás všetky prejavy solidarity, napríklad od hercov, ktorí čítali z kníh pre deti aj dospelých.“