Mia Couto je filozof par excellence a jedna z jeho najlepších kníh Spoveď levice je toho dôkazom. Magický román, ktorý mu zaručil nomináciu na International Dublin Literary Award, je o násilí, dušiach a poverách, písaní príbehov a poľovníctve, o zvyškoch občianskej vojny a korupcii.
Mýty, legendy a stovky rokov pretrvávajúce tradície sa s realitou prekrývajú a bijú natoľko, že je miestami ťažké ich od seba rozoznať. To je jednoducho Afrika.

Magický realizmus je však v prípade Miu Couta celkom iný, než na aký sme zvyknutí u ostatných autorov či autoriek. Je znepokojujúci, vyvoláva podozrenia, a možno práve to ho odlišuje od jeho kolegov.
Vo svojej knihe sa totiž často uchyľuje k nepravdepodobným scenárom, ktoré vyvolávajú neistotu, pretože prijatie mágie v racionálnom svete je pre každú z jeho postáv priam heroická skúška.
Dedina pretkaná chamtivosťou
Dejová línia príbehu je veľmi jednoduchá. Vystupujú v ňom dve postavy, ktoré sú si mimoriadne vzdialené, no pritom ohromne blízke.
Na jednej strane stojí mladá žena menom Mariamar, na druhej poľovník Archanjel Strelec, ktorého najali, aby bohom zabudnutú africkú dedinu Kulumani zbavil levíc, ktoré v nej však nie sú tým najväčším problémom pretrvávajúcim už niekoľko storočí.