Odkedy vyšla kniha od americkej etnografky a profesorky východoeurópskych a ruských štúdií Kristen Ghodseeovej, zahraničné médiá ju stihli niekoľkokrát označiť za provokatívnu. Nedá sa však povedať, že ide o také kontroverzné dielo, len šteklí tých, ktorí za jej tvrdeniami vidia ďalšieho feministického strašiaka.
Už mierne bulvárny názov, ktorý je skôr konštatovaním ako otázkou, núti, aby ste knihu otvorili a zistili, prečo majú ženy v socializme lepší sex. Hneď od začiatku je však jasné, že Ghodseeovej ide najmä o inteligentnú diskusiu, ktorá v sebe zahŕňa kritické myslenie.
Objasní vám, prečo je podľa nej kapitalizmus z ekonomického hľadiska pre ženy jednoznačne zlý, a vyvráti vaše pochybnosti o tom, že na demokratickom socializme môže byť aj niečo dobré.

Socialistický systém totiž zlepšil sexuálny život žien, ich sexualita už viac nebola výmenným tovarom, ktorý sa dá kúpiť a predať. Za socializmu sa ženy v manželstve nemuseli predávať, aby boli schopné sa zabezpečiť.
Podľa štatistík si východonemecké ženy užívali sex viac a dosahovali orgazmus častejšie než západonemecké, a to aj preto, že boli finančne nezávislé.
Rozprávajme sa o rozdieloch
Rodová diskriminácia sa začína základnou predstavou o tom, ako by mal niekto vyzerať a správať sa – spoločnosť si vytvára archetyp ideálneho muža a ideálnej ženy, ktorý je založený na predpokladaných vrodených biologických