Pohlavná choroba. Cukrovka. Dna. Rakovina. Ľudový liečiteľ Jan Mikolášek vedel určiť diagnózy z moču. Dvihol fľaštičku oproti malému otvoru, cez ktorý prenikalo slnko, a bol si celkom istý aj dátumom úmrtia.
Zomriete čoskoro. Zomriete budúci utorok. Už ste v podstate mŕtvy, hovoril nekompromisne a bez emócií svojim pacientom.

Denne naňho pred domom čakalo dvesto pacientov. Vyhľadali ho aj najvyššie postavení esesáci a po zmene režimu aj prezident Zápotocký.
Komunistom sa však po čase znepáčilo, že niekto má nad československým ľudom takú moc a tak sa Jana Mikolášika pokúsili zdiskreditovať a zlikvidovať.
Film Šarlatán mal premiéru v Berlíne na veľkom svetovom fóre, preto si ho všimli aj zahraničné médiá. Fascinoval ich, cítili, že je to príbeh plný dráždivého tajomstva.
Denník The Guardian dokonca napísal, že keby vznikol v Spojených štátoch, taký Steven Spielberg by z neho urobil napínavé kino, postavené na momente zázraku.
V rukách režisérky Agnieszky Holland sa to celkom takto nestalo. Film Šarlatán nakrútila v Česku a na Slovensku, s Ivanom Trojanom v hlavnej úlohe a s Jurajom Lojom v úlohe jeho asistenta a milenca Františka Palka.