V Benátkach sa v stredu začal filmový festival, ktorý je prvou veľkou medzinárodnou filmovou prehliadkou organizovanou nevirtuálne od začiatku pandémie COVID-19.
Do Benátok tento rok dostali pozvánku na otvorenie festivalu predstavitelia niekoľkých ďalších európskych festivalov vrátane umeleckého riaditeľa Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Karla Ocha.
Na úvod kultúrnej udalosti vyzvali k súdržnosti filmového odvetvia.
Navždy Wakanda
Cenu za celoživotné dielo si prebrala herečka Tilda Swintonová. Škótska herečka je známa za roly v nezávislých aj veľkorozpočtových filmoch. Hrala vo filmoch ako Musíme si pohovoriť o Kevinovi či Prežijú len milenci. Stvárnila tiež vedľajšie postavy vo filmoch Doctor Strange, v sérii Narnia a v Avengers: Endgame.
“"Filmy sú mojím šťastným miestom, mojím skutočným domovom.
„
"Filmy sú mojím šťastným miestom, mojím skutočným domovom," povedala Swintonová v príhovore po prijatí Zlatého leva za celoživotné dielo.
"Ľudia, ktorí dostali túto cenu, túto poctu, sú mojimi učiteľmi. Sú to starejší z môjho kmeňa. Básnici jazyka, ktorý najviac milujem. Spievam ich piesne. Som malý fagan, ktorý stopuje na benzínovej pumpe, aby sa dostal aspoň na úpätie ich úspechov."
"Nech žijú Benátky," dodala ďalej Swintonová. Svoj príhovor zakončila slovami Wakanda forever (Navždy Wakanda), čím vzdala hold hercovi Chadwickovi Bosemanovi predstaviteľovi Čierneho pantera, ktorý zomrel minulý piatok vo veku 43 rokov.
Genetická výbava umelcov
"Ak nám táto situácia niečo priniesla, potom je to skutočnosť, že všetky krízy možno prekonať, ak tak budeme robiť spoločne, ak budeme spolupracovať," povedal na úvod riaditeľ benátskeho festivalu Alberto Barbera.

O solidarite s filmovou brandžou hovorila tiež tohtoročná predsedníčka poroty, austrálska herečka Cate Blanchettová. Ku genetickej výbave umelcov podľa nej patrí flexibilita, a preto verí, že sa so súčasnou krízou vyrovnajú.
Hlavnou úlohou kinematografie podľa nej bude vyrovnať sa s nástupom streamovacích služieb, ktoré počas karantény zaznamenali nárast počtu užívateľov.
"Nie je to výzva len pre taliansku, českú, austrálsku, americkú či ázijskú kinematografiu. Je to celosvetová výzva," povedala herečka.
Okrem Blanchettovej na festival prišiel napríklad aj americký herec Matt Dillon či francúzska herečka Ludivine Sagnierová. V krátkych videách festival na diaľku pozdravili aj herci Dustin Hoffman, George Clooney či režisérka Jane Campionová.
Menej celebrít
Pre koronavírus však 77. ročník najstaršieho filmového festivalu sveta, ktorý potrvá do 12. septembra, privíta menej celebrít i návštevníkov, ktorí budú musieť v celom areáli nosiť rúška a dodržiavať ďalšie pravidlá, ktoré si pred rokom na benátskom ostrove Lido nevedel nikto ani predstaviť.
Návštevníkom budú pri vchode skenery merať teplotu, v sálach budú voľné miesta na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti a vstupenky možno kúpiť len cez internet.
"Preto, že sme prví, cítime veľkú zodpovednosť. Vieme, že benátsky festival bude určitým testom pre všetkých," uviedol riaditeľ Barbera. "Ak to bude fungovať, dúfame, že sa ostatní budú môcť poučiť z nášho príkladu," dodal.
Na programe benátskeho festivalu bude tento rok o niečo menej filmov aj sekcií a festival bude európskejší. Väčšie zastúpenie bude mať aj talianska kinematografia.
Festival sa včera prvýkrát po 11 rokoch začal talianskou snímkou Lacco, ktorú
natočil režisér Daniele Luchetti. Film sleduje niekoľko desiatok rokov v živote dvojice a rodiny žijúcich v Neapole. O hlavnú cenu Zlatého leva sa bude uchádzať 18 filmov, z toho osem režírovali ženy.
Český zástupca medzi nimi tento rok nie je, vlani súťažil film Václava Marhoula Pomaľované vtáča.