Keď stojíte pred pultom, kde je tridsať druhov zmrzliny a vy chcete len jeden kopček, je fajn, ak vám vie poradiť niekto, kto už všetky ochutnal. S knihami to nie je inak.
Ak budete chcieť stíhať všetky top novinky, pristihnete sa, že tie zväzky len tupo a rýchlo hlcete, ako keby to boli kurčatá fúzatého plukovníka Sandersa. Čo robiť? Pomôcť môžu metaforami ošľahaní porotcovia významných literárnych cien. Prečítajú stovky kníh, ale vyberú len zopár. V prípade Bookerovej ceny 2020 je to trinásť kusov.
Posledný diel neznámej trilógie

Tsitsi Dangarembga (1959) je autorka a scenáristka zo Zimbabwe. V roku 1988 napísala knihu The Nervous Conditions. Bola to prvá kniha v angličtine z tejto africkej krajiny, ktorá rozvlnila literárny svet na Západe.
Niekdajšia Rodézia, rasistický pseudoštát, bol súčasťou Britského impéria. Marginálne množstvo belochov, ktoré prišlo v 19. storočí šíriť anglosaský, prípadne búrsky vplyv, ťažiť zlato a zaberať pôdu, zobralo domácim právo riadiť ich vlastné životy.

Pamäť či učebnice dejepisu pripomenú, ako došlo k násilnému zániku tohto útvaru, ako moc prevzali pôvodní, avšak politicky nejednotní obyvatelia, ako sa na dlhé desaťročia prezidentom stal Robert Mugabe.
Dôsledky šafárenia jeho marxisticko-kapitalisticko-kleptomanskej vlády krajinu prenasledujú dodnes. Hľadanie vlastnej cesty a identity je evidentne ťažšie, ako sa zbaviť rasistickej elity.
Hrdinka Tambu z roku 1988 sa vracia po tridsiatich rokoch, rovnako poľutovaniahodná ako jej krajina. Tambu je dievča z chudobnej dediny, ktoré chce vzdelanie a únik z rodnej zaprášenej dediny doslova za každú cenu.
Mŕtvolou, ktorá jej to umožní, je vlastný brat.