BRATISLAVA. Spoznať svet, ktorý máme doma, môžu návštevníci festivalu [fjúžn]. Dáva hlas cudzincom, migrantom a utečencom a prezentuje kultúru a život nových menšín.
V poradí 15. ročník multižánrového a multikultúrneho podujatia, zameraného na migráciu a cudzincov na Slovensku, začína v piatok 18. septembra.
"Tento rok, keďže nemôžeme cestovať po svete, chceme o to viac upriamiť pozornosť na svet, ktorý máme doma," avizuje organizátor podujatia, ktorým je Nadácia Milana Šimečku.
Žijeme s nimi a nepoznáme ich
Festival s hlavnou témou "Koniec dištancu - voči cudzincom" ponúkne vyše 30 koncertov, výstav, divadelných predstavení, komunitných podujatí, diskusií a ďalších akcií.

Predstavia sa na ňom účinkujúci s koreňmi v desiatkach krajín po celom svete. V októbri [fjúžn] zavíta aj do Komárna, Banskej Štiavnice, Piešťan a Košíc.
Hlavnou témou aktuálneho ročníka je prelamovanie bariér voči viac ako 140.000 cudzincom, pre ktorých je Slovensko domovom.
"Cudzinci, ktorí u nás žijú, dodržiavajú rovnako ako my prísne hygienické opatrenia. Sú lekármi v prvej línii, na čas zavreli svoje prevádzky, či zrušili svoje vystúpenia," hovorí Nina Galanská, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku.
"S cudzincami a cudzinkami žijeme podobné životy a pritom sa často nepoznáme. Dlhodobo si držíme odstup a ochudobňujeme sa tak o vzájomné spoznanie sa. V tento výnimočný rok preto, paradoxne, odporúčame 'koniec dištancu' voči cudzincom," dodala k festivalovej téme Galanská.
Divadlo aj prechádzka po meste
Úvod festivalu bude patriť víťazom plagátovej súťaže Refjúžn Poster, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti Svetového dňa utečencov.
Prvý večer sa predstavia aj ženy a muži s cudzokrajným pôvodom, ktorí v rámci podujatia Humans of [fjúžn] porozprávajú aj o tom, ako zvládli izoláciu a kontakt s rodinou počas koronavírusovej pandémie.
V programe festivalu figuruje aj komunitné podujatie v Starej tržnici, prechádzka po Bratislave s tatérkou Les Paskarenko, stand-up comedy a diskusia s Nasi

Motlagh.
S inscenáciou Zastavení, ktorá sa venuje téme domova a migrácie, sa predstaví zoskupenie Uhol_92.
Improvizované divadlo pre festival opäť pripravil učiteľ a umelec Hon Chong. Pripravený je aj fotografický workshop s Kvet Nguyen, koncert Anabely Mollovej a ďalšie podujatia.
Festival potrvá do 26. septembra v Bratislave, následne sa presunie do ďalších štyroch miest.