BRATISLAVA. Keď novinár Tom Junod dostal v roku 1998 od svojho nadriadeného z časopisu Esquire zadanie, aby urobil rozhovor s Fredom Rogersom, mimoriadne populárnym a obľúbeným moderátorom detských programov, nebol z toho nadšený.
V skutočnosti sníval o kariére investigatívneho novinára, nie o rozhovoroch s detským moderátorom. Navyše mal Rogers takú dobrú povesť, že naňho nedokázal vyhrabať nič škandalózne.
Junodovu dobre rozbehnutú kariéru pribrzdil rok predtým článok s názvom Kevin Spacey má tajomstvo, kde písal o hercovej homosexualite.
Kevin Spacey bol v tom čase na vrchole svojej kariéry a akékoľvek špekulácie o svojej sexuálnej orientácii odmietol potvrdiť alebo vyvrátiť. Článok od Junoda označil Spacey za zlý a homofóbny a v Hollywoode vyzval na bojkot novinára i časopisu.
Obdobie, ktoré nasledovalo, nepatrilo k novinárovým najšťastnejším. Možno aj preto si jeho šéf z Esquire myslel, že dať Junodovi príležitosť urobiť rozhovor s Rogersom, najmilším človekom na svete, by mu mohlo v kariére pomôcť.

O tom, či sa má rozhovor uskutočniť, neváhal len sám novinár. Pre jeho poškodenú povesť bol na pochybách aj Rogersov tím. Stretnutie, ktoré sa napokon uskutočnilo Junodovi zmenilo život.
Po viac ako dvadsiatich rokoch sa ich stretnutie stalo námetom pre film režisérky Marielle Heller. Do role Rogersa obsadila Toma Hanksa, novinára Junoda, ktorému na jeho žiadosť zmenili vo filme meno, hrá Matthew Rhys.
Film s názvom Výnimoční priatelia uvedie HBO 3. októbra.
Pozrite si ďalšie novinky v októbrovom programe.
1. októbra
Agenti chaosu (dokument)
Dvojdielny dokument je výsledkom niekoľkoročného skúmania ruskej snahy ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016. Jeho režisérom je držiteľ ceny Emmy a Oscara Alex Gibney.