Každú noc pred ich budovou stojí stráž, zapájajú sa do nej aj známi umelci. Vystoja si symbolicky aspoň pol hodinu, aby dali najavo, že stoja pri budúcich filmároch a divadelníkoch.
Obyvatelia im priniesli jedlo, periny, pracie prostriedky, do škatuľky im hádžu peniaze.
Tak dnes vyzerá situácia okolo Univerzity divadelných a filmových umení v Budapešti.
Na konci leta sa nad ňou maďarská vláda pokúsila agresívne prevziať moc. Presunula ju do vlastníctva súkromnej nadácie a do správnej rady dosadila spriatelených podnikateľov Viktora Orbána. Medzi nimi je slovenský podnikateľ Oszkár Világi a majiteľ ropnej spoločnosti MOL.
Je to Orbánov koniec, predpokladá jedna z najväčších filmárskych osobností súčasnosti, režisér SZABOLCS HAJDU.
Postavil sa na stranu štrajkujúcich študentov, denne za nimi chodí a pomáha im. V rozhovore pre SME hovorí o tom, aké absurdné sú posledné prejavy vládnej moci.
Ako si máme vysvetliť, čo sa u vás stalo? Tušili ste, že vláda chystá takýto zásah?
Nemal som o tom ani poňatia. V januári som ešte prebral magisterský ročník filmovej triedy. Bola to však už čudná situácia, pretože môj predchodca mal nejaký problém, ktorý nesúvisel s jeho prácou v škole, ale škola to vyhodnotila tak, že ho treba odvolať.

Nová správna rada vzápätí pozbierala staršie aj novšie prípady takéhoto typu, aby sa mohlo na školu útočiť.
No a potom prišiel Covid, ledva sme sa s triedou pustili do práce. A hneď po karanténe nastala veľmi rýchla a agresívna zmena modelu fungovania.
Vládna moc si myslela, že zmenu dokoná v lete, keď pôjdu všetci na prázdniny a nikto nebude klásť odpor. Nepočítala s tým, že študenti sa nevzdajú.
Kto sú ľudia v novej správnej rade?
Oszkár Világi a riaditeľ spoločnosti Mol (György Bacsa – pozn. red.) patria k najužšiemu kruhu Viktora Orbána. A táto úzka skupina ľudí by rada prevzala moc nielen nad vedením školy, chce ukradnúť aj nehnuteľnosti, ktoré univerzite patria.
Takže keby aj nastala prípadná zmena vlády, stále by mohli školu držať pod kontrolou. Alebo by ju mohli úplne zrušiť, keby zvážili, že ju nepotrebujú, alebo využiť na propagandu.
Ako prezentuje Oszkár Világi na verejnosti, že má záujem o riadenie univerzity?
Nijako, ani sa o to nepokúša. Vôbec nič nepovedal. Tu nejde o žiadne odborné zmeny, tu ide len o peniaze.
Medzi tými, čo obsadili univerzitu, je však aj vojak z povolania.
Áno, je to úplne absurdné. Takýto agresívny štýl demonštrácie moci nemá obdobu, pripomína fašizmus, štyridsiate roky. Je to niečo strašné.
Toho vojaka vymenovali za kancelára. Zvyčajne sa ho v prvej chvíli každý zľakne, keď sa dozvie, že je plukovník. Ale študenti sa ho nezľakli a zastavili ho. Chcel vojsť do budovy zadným vchodom, ale oni si ho všimli a vypoklonkovali ho.
V jeho kariére sa to asi ešte nestalo, že nejaké dievčatká ho pošlú von.
Ako sa vlastne stalo, že študenti obsadili univerzitu?