Odmalička sa deťom neustále pripomína, aby neboli neposlušné, lebo ich za takéto správanie čaká nejaká forma trestu. Čo je však neposlušnosť? Na to, aby bolo naše správanie primerane označené, musí existovať druhá strana, niekto, komu sa to, čo robíme, vôbec nepáči.

Porušujeme tak zaužívané predstavy, ako sa v tej alebo inej situácii zachovať a nejaký druhý človek, skupina ľudí alebo inštitúcia to vyhodnocuje ako neposlušné.
Lenže kedy ešte ide o napomínanie s dobrým zámerom a kedy už o šikanovanie? A čo ak sa vládnuca moc svojvoľne rozhoduje, koho za jeho správanie potrestá a koho odmení? A predovšetkým: čo ak ide len a len o ženy?
Od manga k politickému komiksu
Na konci leta vyšiel v slovenčine komiks, ktorému sa oplatí venovať zvláštnu pozornosť. Bitch planet ponúka pestrú paletu dôkazov, že komiks vie sprostredkovať politické posolstvo, dá sa na ňom ilustrovať hneď niekoľko dôležitých sociologických konceptov, vypovedá o dramatických osudoch a má aj zábavnú funkciu, hoci skôr v absurdnej a tragikomickej podobe.
Bitch planet býva označovaná ako stretnutie Margaret Atwoodovej s Nehanebnými bastardmi, slávnym filmom Quentina Tarantina, a ak aj ide len o marketingový ťah, podaril sa naozaj výstižne.