Najdôležitejšou knihou leta je nové, už 28. vydanie takpovediac biblie nemeckého jazyka, výkladového slovníka Duden. Pomenovanie získal podľa Konrada Dudena, ktorý v roku 1880 prišiel s nápadom zhrnúť všetky slová do jedného lexikónu.
Jeho Kompletný ortografický slovník nemeckého jazyka obsahoval 27 000 výrazov, súčasný ich má 148 000. Redakcia Bibliografického inštitútu vychádza pri zostavovaní z archívu obsahujúceho miliardu výrazov a podľa miery používania ich aktualizuje v slovníku.

Najnovší Duden je rozšírený o tritisíc nových termínov, ktoré sa aktívne používajú, od jeho predchodcu z roku 2017.
Čitateľ v ňom nenájde len výrazy ako Netflixserie či transgender, ale zostavovatelia pridali aj slová z času korony – Lockdown, Massentest a ďalšie. Ukážkou toho, že autori pracujú so živou rečou, je téma rodovo vyváženého jazyka.
Nie je to len akademická zábavka alebo roztopaš, či štát má napríklad v zákonoch hovoriť o pracovnej sile namiesto o pracovníkoch. V Nemecku si uvedomujú, že rovnoprávnosť sa začína v jazyku, a preto sa na redakciu obracajú nielen inštitúcie, ale aj jednotlivci (a jednotlivkyne) v snahe správne „genderovo“ komunikovať.
Zlé čísla minulého roku by dnes privítali všetci
Knižný trh už má k dispozícii detailné čísla za rok 2019, ktorý nebol ani trochu dobrý, a napriek tomu by si mnohí želali, aby sa v dnešnej situácii aspoň priblížili k jeho výsledkom.