Píše sa rok 1982, Margaret Thatcherová bojuje s Argentínou o Falklandy a prehráva. Do predaja sa dostáva trinásť Adamov a dvanásť Ev, prvá séria dokonalých humanoidných robotov. Hlavný hrdina obchoduje na internete, Beatles vydávajú nový album a Alan Turing a jeho priateľ sú veľkými celebritami.
V roku 1982?
Bystrý čitateľ však spozornie – humanoidní roboti v roku 1982? A Británia prehráva vojnu o Falklandy? A hlavný hrdina obchoduje z domu na internete? A slávny Alan Turing stále žije a po boku svojho priateľa? A po cestách jazdia elektrifikované autonómne autá? A Británia vystupuje z EÚ?

Ian McEwan sa v románe Stroje ako ja (prel. Katarína Jusková, Slovart 2020) rozhodol porozprávať príbeh v alternatívnej minulosti, ktorá je o máčik odlišná od tej našej. V románe však rieši napokon tie dilemy, ktoré sú vlastné spoločnosti v druhom desaťročí tohto storočia.
Čo s robotmi? Kedy sú to stroje a kedy nie? A čo vlastne bude so svetom, ktorý sa premieňa na digitálny vesmír? A môže robot spáchať samovraždu?
A nebol by to azda dnes najpopulárnejší britský autor, keby sa hneď aj neobjavili ďalšie problémové otázky týkajúce sa napríklad aj násilia na ženách či pomstychtivosti žien, ktoré zo znásilnenia niekoho obvinia.
Dosť na to, aby bol najnovší román Iana McEwana Stroje ako ja výborným a znepokojujúcim čítaním.
Ako iná je minulosť
Vezmime si myšlienkový experiment – čo by sa stalo, keby jeden z najlepších mozgov sveta v 20. storočí Alan Turing