BRATISLAVA. Keď ženský afganský orchester Zohra potvrdil svoju účasť na Pohode 2019, festivalový tím sa rozhodol ich cestu zaznamenať dokumentárnym filmom.

V krajine, kde práva žien nič neznamenajú a kde bola v minulosti hudba úplne zakázaná, je už len samotná existencia a aktivity orchestra symbolom boja za práva žien, hrdinstva, odhodlania a slobody.
Byť ženou v Afganistane by ste však ani dnes nechceli. Zrejme aj preto sa počas návštevy Slovenska štyri hudobníčky rozhodli od orchestra ujsť a požiadať o azyl v západnej Európe.
Režisérka Lucia Kašová so svojím štábom vycestovala do Afganistanu krátko predtým, ako mal orchester priletieť na Slovensko.
V krátkometrážnom dokumente Orchester z krajiny ticha sleduje ich bežné dni v Kábule, sprevádza ich počas cesty do Európy i koncertovania na Slovensku.
Dievčatá v jej veku sú už vydaté
„V našej dedine nikdy nehrala hudba. Dokonca ani na svadbách nie,“ hovorí v dokumente Marzia, šestnásťročná huslistka, členka orchestra Zohra.
Práve cez jej príbeh rozpráva režisérka Kašová príbeh orchestra.
Marzia pochádza z dediny na severe Afganistanu. Otec jej často prízvukoval, že „dobrý moslim nerobí hudbu“ a ona má dodnes tieto slová vyryté v mysli.