Mnohí čitatelia inklinujú k čítaniu krvavejších detektívok, trilerov či hororov. Chuť dopriať si knižnú dávku strachu či napätia sa často vyskytuje už v detstve. Malým milovníkom knižného napätia ponúkajú vydavatelia rozmanité knihy ako stvorené na čítanie počas sychravých jesenných večerov.

Spoznaj náš strašidelný svet
Stretli ste (aspoň v knižnom svete) už Ducha hôr alebo Ducha zamrznutého polárnika? Vedeli by ste vymenovať nejakú strašidelnú bytosť vyskytujúcu sa v Afrike? Prežili by ste bez následkov stretnutie s upírom?
Ak prevažuje odpoveď nie, recenzentka odporúča siahnuť aspoň po jednej z dvoch kníh – Svetový atlas strašidiel a duchov a Atlas príšer a duchov.
Svetový atlas strašidiel a duchov
Ako už samotný názov knihy napovedá, jej strany sú zabývané strašidlami a duchmi od výmyslu sveta. Presnejšie, strašidlami a duchmi z celého sveta. Knižná cesta po našej, strašidlami a duchmi obývanej planéte sa začína v Európe a končí na zamrznutej pôde Antarktídy.

Čitateľ už určite niektoré zo spomínaných bytostí stretol na stránkach iných kníh, prípadne na televíznej obrazovke, napríklad grófa Drakulu, vodníka, múmiu alebo zombie. Je však veľká šanca, že na mnohých strašidelných obyvateľov sveta natrafí prvýkrát. Jamamba, Kongamato, kakaoví piadimužíci, Kukuričný mužíček ani Sombrerový bubák sa predsa len tak často nevidia...
Každému z nich autorky textov venovali veľmi stručnú, ale sviežu a zábavnú charakteristiku a ilustrátor vytvoril jeho pôsobivú, farbami nešetriacu podobizeň. Dozvieme sa napríklad, ako dané strašidlo či duch vyzerá, čo robí, ako žije, alebo, ako sa pred ním môžeme ubrániť.
Kniha nemá potenciál vo väčšej miere vzdelať detského čitateľa, ale dokáže ho zaujať, prekvapiť a rozosmiať.
Atlas príšer a duchov
Tento atlas tiež obývajú rozmanité strašidelné (po)tvory, ale skôr, ako sa s nimi zoznámime, absolvujeme krátke stretnutie s lovcom príšer Van Helsingom, ktorý nám adresoval strašidelný a s knihou zoznamujúci úvod.