"Nepodliehajte panike!" - hlavného hesla galaktického bedekra sa snažia držať aj štyria z hrdinov príbehu: robot Marvin, Zaphod Beeblebrox, Ford Prefect a Arthur Dent. FOTO - SATURN ENTERTAINMENT
Päť zásadných humoristických sci-fi románov Douglasa Adamsa, tvoriacich pentalógiu Stopárov sprievodca po galaxii, ktorá sa len nedávno objavila v slovenskom preklade, sa teší priam kultovej obľube. Knihy, literárny prepis rozhlasových hier, sa teraz konečne stali predlohou rovnomenného filmu - ambiciózneho a výpravného.
Ak budeme Stopárovho sprievodcu vnímať ako pokus o serióznu adaptáciu literárneho diela filmovými výrazovými prostriedkami, kosa dopadne na kameň a poriadne sa otupí. Fanúšik zaplače, a ak nie, tak aspoň pocíti rozpaky. Ak ale budeme film vnímať ako dielo s rovnakým názvom, motívmi a čiastočne aj obsahom, ktoré ide vlastnou cestou, niet sa čoho obávať. Disponuje totiž "stopárovskym" duchom či poetikou a to bohato stačí.
Debutujúci britský režisér Garth Jennings, odchovaný reklamami a videoklipmi, rozpráva príbeh, ktorý je vlastne sledom vtipných, bizarných a čarovných historiek. Veľmi dôležité je, že nakrúcal podľa scenára, na ktorom sa výrazne podieľal dnes už nebohý Douglas Adams. Jeho prítomnosť je cítiť predovšetkým zo snahy vybaviť film zreteľným dramatickým oblúkom. Ten je síce prítomný aj v románoch, ale v menšej miere.
Príbeh je rámcovaný romantickým vzťahom Arthura Denta a Trillian, no objavuje sa v ňom nová kľúčová postava náboženského vodcu Hummu Kavulu, vymyslená Adamsom exkluzívne pre film. Také čosi poteší aj tých najortodoxnejších milovníkov literárnej verzie Stopárovho sprievodcu. Nielen preto, že Kavula je typicky "adamsovská" figúra, ale aj preto, že film získava rozmer pôvodnosti.
Jedného rána je Zem zničená, pozemšťan Arthur Dent sa stáva rukojemníkom absurdných okolností, ktoré ho prevedú celou galaxiou, v spoločnosti postáv, za ktoré by sa nehanbila žiadna psychiatrická liečebňa, aby nakoniec skončil späť na Zemi v náručí svojej milovanej. Aby čosi takéto mohlo byť vtipné, chce to precízny scenár, zručného režiséra a predovšetkým hercov, ktorým sme schopní uveriť.
Stopárov sprievodca po galaxii tým všetkým disponuje, ale ak z neho čosi trčí, sú to herecké výkony. Martin Freeman, u nás dosiaľ známy predovšetkým epizódnou úlohou pornofiguranta v komédii Láska nebeská, je tým správnym Arthurom Dentom - ťuťmákom, ale s charizmou, britským šarmom a netušeným potenciálom. Z Lásky nebeskej spozná našinec v Stopárovi ešte jedného herca. V drobnej, ale dôležitej úlohe Slartibartfasta opäť zažiaril vyžitý rocker Bill Nighy.
Osobitnú pozornosť si zaslúžia hlasy, maniodepresívny robot Marvin ani nemohol prehovoriť iným hlasom ako Alana Rickmana, palubný počítač Eddie nahovorený Thomasom Lennonom a hlas Stephena Frya ako Stopárovho sprievodcu, dokážu každého presvedčiť, že stroje nadané umelou inteligenciou by mali mlčať alebo brať sedatíva.
Stopárov sprievodca po galaxii je vynikajúcou sci-fi komédiou, možno jednou z najlepších, aké boli dosiaľ nakrútené. Pomáha tomu nielen génius mŕtveho autora predlohy, ale aj šikovnosť režiséra a predovšetkým cit pre herecké obsadenie. Nik sa asi nebude váľať v burácajúcom smiechu, ale láskavý ironický úsmev, do ktorého sa divákove ústa natiahnu asi po piatich minútach filmu, zostane visieť na tvári možno aj niekoľko dní.
Stopárov sprievoda po galaxii (Hitchhiker's Guide to the Galaxy) l USA / Veľká Británia 2005 l 109 min l Réžia: Garth Jennings l Scenár: Douglas Adams, Karey Kirkpatrick l Hrajú: Stephen Fry, Martin Freeman, Mos Def, Sam Rockwell, Zooey Deschanelová, Bill Nighy, Alan Rickman, John Malkovich l Premiéra v SR: dnes
Autor: JURAJ MALÍČEK(Autor je filmový a literárny publicista)