Slovenský výtvarník ANDREJ DÚBRAVSKÝ bol pri tom, keď v roku 2016 v Spojených štátoch zvíťazil prezident Trump.

V čínskych obchodoch začali s chvatom sťahovať z predaja tričká s nápisom Prezidentka Hillary, komunita umelcov v jeho okolí zostala zdesená, nešťastná a frustrovaná.
Jedna jeho susedka dokonca v hystérii kričala: Čo ste to za ľudia?
Jeden z najvýraznejších slovenských umelcov už niekoľko rokov trávi v New Yorku niekoľkomesačné pracovné pobyty a vidí, ako sa mení.
V rozhovore pre SME hodnotí, v akom stave bola americká spoločnosť pred tohtoročnými prezidentskými voľbami.
Slováci veľa rozprávajú o politike doma a medzi kamarátmi. Aj Američania si ju tak veľmi púšťajú do súkromia?
Pohybujem sa tam najmä medzi umelcami a áno, oni sa o politike rozprávajú veľa. Niekedy sa mi zdá, že ju považujú za jednoduchú cestu, ako prilákať pozornosť iných. Presne vedia, čo majú hovoriť, na koho majú nadávať a čo je cool. Málokto povie niečo hlbšie k téme, niečo, čo by ma obohatilo. Je to tam teda podobné ako na Slovensku.
Aké názory sa tam považujú za cool?
Napríklad, že Donald Trump je rasista a fašista, nadávať naňho, to je cool. S argumentmi to už je ťažšie.
Keď som sa svojich umeleckých kamarátov snažil opýtať, ako sa zmenila ekonomika, odkedy prišiel Trump do úradu a ako jeho rozhodnutia a činy vplývali na spoločnosť, nevedeli mi odpovedať. Pri obyčajnej barovej konverzácii sa len veľmi ťažko dopátram k nejakej hodnotnej informácii.
Aj sa bojím vniesť do debaty fakty, pretože by ma mohli napadnúť a povedali by, že aj ja som skrytý rasista a fašista a prívrženec Trumpa, čo, samozrejme, ani náhodou nie som. Trump mi je odporný a je pohromou pre celú planétu.

Keď ste v Spojených štátoch, pohybujete sa väčšinou v New Yorku?
Takmer výlučne, okrem výletov. Všetci moji známi sú z New Yorku. Alebo boli z New Yorku a odsťahovali sa odtiaľ len nedávno.
Aj vy vnímate taký veľký rozdiel medzi New Yorkom a zvyškom krajiny? Medzi veľkými mestami a vidieckymi oblasťami je obrovský rozdiel.
Rozdiel vidím aj medzi ľuďmi s iným zamestnaním a medzi umelcami. Je pravda, že aj umelci musia veľa pracovať a často trpia, ale sú aj takí, čo dostávajú peniaze od rodičov a až tak veľa nerobia. Nemusia sa živiť.
Životný štýl máte prosto iný, keď ste robotník. Takisto obyvatelia z južných štátov majú úplne inú skúsenosť s utečencami z Mexika, ako majú napríklad Newyorčania. Ja ju nemám, pretože som nikde inde v rámci USA nežil.
Dnes sa veľa hovorí o bohatých na jednej strane a chudobných na druhej. Ako si máme predstaviť chudobu chudobných Američanov?
Neviete si predstaviť, aké sú rozdiely medzi chudobnými a bohatými ľuďmi.