SME

Bebjakova dráma Správa bude bojovať o nomináciu na Oscara

Film stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských židov, ktorí ušli z Osvienčimu a spísali správu o tábore.

Režisér, scenárista a herec Peter Bebjak. Režisér, scenárista a herec Peter Bebjak. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Slovenským národným kandidátom na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je dráma Správa režiséra Petra Bebjaka.

O nominácii rozhodla Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA). Infromovala o tom PR manažér SFTA Radomír Brhlík.

"Mám z toho veľkú radosť a som naozaj poctený, že môžeme náš film o jednom z najväčších hrdinstiev druhej svetovej vojny odprezentovať americkej filmovej akadémii. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba si takúto poctu zaslúžia," komentoval rozhodnutie akademikov Bebjak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento rok členovia SFTA vyberali spomedzi 16 prihlásených filmov. Medzi snímkami sa stretli aj oceňovaná dráma Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), thriller Amnestie (r. Jonáš Karásek), komerčne úspešný film Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann) či dokument režiséra Pavla Pekarčíka Hluché dni.

Film Správa, nakrútený podľa knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel, stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských židov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval.

Autentickosť príbehu o pekle, ktoré sa tam dialo a o správe, ktorej zverejnenie pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí, dokresľuje medzinárodné herecké obsadenie.

Hlavnú úlohu stvárnil herec Noel Czuczor. Spolu s ním sa v snímke objavia filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a študent herectva Peter Ondrejička. Popri slovenských umelcoch a britskej hviezde vo filme režiséra Bebjaka účinkujú herci z Česka, Poľska aj Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

Brhlík ďalej upozornil, že situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu si vyžiadala zohľadnenie podmienok súvisiacich s pravidlami a spôsobilosťou filmov, ktoré sa v rámci 93. ročníka môžu uchádzať o cenu AMPAS v kategórii medzinárodný celovečerný film.

Uzávierka prihlasovania snímok bola posunutá na neskorší termín, rovnako ako aj termín distribúcie filmov (do 31. 12. 2020).

"Iba pre 93. ročník udeľovania cien platí (okrem štandardného premietania filmu v krajine pôvodu a jeho kinodistribúcie minimálne sedem po sebe nasledujúcich dní), že krajinami vybrané filmy, ktoré mali byť podľa pôvodného plánu uvedené do kín, môžu byť ešte predtým dostupné prostredníctvom etablovaných streamovacích služieb alebo služieb VOD v krajine pôvodu. Dané filmy môžu mať distribúciu aj mimo krajiny pôvodu za predpokladu, že sú premietané v komerčných kinách (okrem Spojených štátov a teritórií) s plateným vstupným minimálne sedem po sebe nasledujúcich dní."

SkryťVypnúť reklamu

Nominácie 93. ročníka udeľovania Oscarov vyhlási AMPAS 15. marca 2021. Ocenenia udelia 25. apríla v hollywoodskom Dolby Theatre v Los Angeles.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 318
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 441
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 254
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 291
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 909
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 432
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu