SME

Progresivni Francuzi

Francúzska scéna nie je iba odľahčený letný house. Dôkazom toho bude aj sekcia Progressive France, na ktorej sa predstavia tri súčasné živé projekty - vychádzajúce hviezdy francúzskej elektroniky.

  M83 pozval ako predkapelu na svoje aktuálne turné Moby, skupina Anthonyho Gonzalesa vyzerá ako „tá ďalšia veľká vec“ elektronickej a nezávislej scény. Krikor momentálne zohráva dôležitú úlohu na parížskej elektronickej scéne - produkuje remixy a originálne tracky pre rôzne vydavateľstvá. Jedným z najsolídnejších predstaviteľov novej francúzskej vlny je skupina Nôze, ťahúne značky Circus Company. Štvrtým francúzom na Wilsonicu bude Double U, objav berlínskej značky Sonar Kollektiv.

Double U je Franck Rabeyrolle, momentálne parížsky hudobník a producent. V článkoch o ňom sa objavili výrazy ako hip folkhop, elektronický šansón, leftfield nostalgia. No produkoval aj nahrávku s hudbou určenou do športových áut... Ako mládežník hral na gitaru a považoval sa za rockera, jeho hrdinami boli Sonic Youth, Sebadoh a Neil Young. V rodnom meste Montpellier si založil vlastný obchod s hudbou a celé dni trávil počúvaním prevažne jazzových a elektronických platní. Jeho obľúbencami sa stali Boards Of Canada, Company Flow, Joao Gilberto a DJ Shadow. V tejto dobe začal projekt Double U vo vlastnej spálni, vyzbrojenej Prophet 600 klávesmi, gitarou a MPCčkom. Pred dvoma rokmi sa presťahoval do Paríža a na značke Mel vydal EP platňu Lonely Swings. Pre Superheights Institute nahral „kazetu“ s hudbou určenou do športových áut. Možno práve túto nahrávku zaslal do vydavateľstva Sonar Kollektiv a chlapci z Jazzanovy mu ihneď ponúkli zmluvu. Sonar Kollektiv opisujú svoje pocity takto: „Choďte žúrovať niekam až do rána, po ceste domov si pustite Double U a vychutnajte si východ slnka. Veľakrát sme to testovali – srdečne odporúčame!“ Double U debutoval minulý rok albumom Life Behind The Window. Jeho „opisom“ mal problém nejeden recenzent – v článkoch sa objavili výrazy ako hip folkhop, krása, ktorá bolí, elektronický šansón, leftfield nostalgia. Sám autor hovorí o sebe takto: „Teraz sa koncentrujem na živé hranie. Koncert je viac atmosférický a viac akustický ako album. Svoju hudbu neviem presne kvalifikovať ani ja – je to folk aj pop, ale aj hiphop a elektronika. V každom prípade by som bol šťastný, keby oslovila vaše duše, predovšetkým tie snívajúce a milujúce.“   
   
 Krikor Kouchian prvýkrát vyskúšal sampler v roku 1995. Jeho prvou produkciou bolo remixovanie elektronického jazzmana Frédérica Galliana z F Communications, dostal sa k nemu vďaka tomu, že verejne obľubuje funkovú hudbu a basovú gitaru (strávil jeden rok zdokonaľovaním svojich zručností na Bass Institute of Technology v Los Angeles). V roku 1997 sa usadil v Paríži, založil „groovy“ značku Root Down (vydal aj slávny remix Sergea Gainsbourga Love on the Beat a stal sa rezidentným DJom parties Paradise Massage v prestížnom Rex Clube a Série Limitée v Nouveau Casino (spolu s Christophom Lemairom). Rovnako zapôsobil svojím laptopom a živými bicími, okorenenými divným hrmotom a bláznivými zvukmi všetkých druhov. Na parížskej elektronickej scéne Krikor momentálne zohráva dôležitú úlohu. Produkuje remixy a originálne tracky pre rôzne vydavateľstvá. Sólové EP na značke Karat, niekoľko remixov Minimal Compact alebo Octet na značkách Crammed a Diamondtraxx, originál a remix Ark na Battle a kopec iných maxáčov. Krikor zapôsobil aj s jeho schopnosťou hrať úspešne s kontradikciou: z groovy houseu do funky techna, z elektra do booty bass. Inšpiruje sa aj scénou minimal techna. Jeho eklektizmus ho bezpochyby vedie k úspechu. Príbeh progresívneho Francúza, samozrejme, pokračuje – vydáva na značke Tigersushi, remixuje Safety Scissors, Benjamina Morandeaua alebo Chloé a pripravuje novú EP platňu pre Karat.

Aj v Paríži môžete nájsť nekomplikovanú, ale nie zanedbanú skupinu talentov, ktorá je schopná množiť emocionálne výbušnú hudbu tak v malých kluboch, ako aj na veľkých festivaloch. Jedným z najsolídnejších predstaviteľov novej francúzskej vlny je skupina Nôze, ťahúne značky Circus Company. Produkcia kvarteta je intuitívne, hravé techno, veľmi blízko k voľnej inštrumentácii jazzu. Freak (šéf Nôze a zakladateľ Circus Company) je obklopený prvotriednymi hudobníkmi pochádzajúcimi z jazzovej scény. Jeho eklektizmus ho bezpochyby vedie k úspechu a k ďalším zaujímavým produkciám. Nôze sú momentálne na európskom jarnom turné ako ich predchodca Napoleon. S rozdielom, že Nicolas Sfintescu aka Freak nemusí vyhrať žiaden boj s domorodcami – jednoducho preniká do orgánov, balansujúc na hranici medzi jazzom a elektronikou. Je to výprava za slobodou – v live vystúpeniach rozšíril svoje obzory tak v akustickej, ako aj v elektronickej zložke.

M83 sa v širšom povedomí presadili v roku 2003 svojím druhým albumom vydaným na značke Gooom. Hymnické, ale optimistické pesničky z albumu Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts, ľahkou nohou a romantickým srdcom kráčajúce po stopách Can, Mogwai a Air, sa ihneď stali obľúbenými na alternatívnej aj elektronickej scéne. V NME sa o nich písalo takto: „Francúzi M83 sú pod úplnou kontrolou technológií súčasnej doby a usilujú sa tvoriť nadčasové melódie, ktoré vyžarujú univerzálne emócie. Žánrovo sa ich tvorba pohybuje niekde medzi elektronikou, popom a ambientom. Skupina dáva „mašinkám“ ľudský rozmer prostredníctvom dopĺňania mysteriózneho a nevinného charakteru ako zrkadlo osobností jej protagonistu Anthonyho Gonzalesa.“

  Na Wilsonic prichádzajú v správnom čase, po vydaní albumu  Before The Dawn Heals Us. Aj keď niektoré kritiky sa snažia M83 prirovnávať k Boards of Canada, My Bloody Valentine, Tangerine Dream alebo Sigur Ros, ich hudobný profil jednoznačne smeruje do budúcnosti. Potvrdilo sa to aj po odchode Nicolasa zo skupiny – Anthony Gonzales sa ukázal nielen ako producent hudobných nálad a pocitov, ale aj ako detailami posadnutý skladateľ dramatických, elektroakustických sci-fi piesní. Tretí, pre M83 všetky dvere otvárajúci album Before The Dawn Heal Us, vyšiel tento rok opäť na značke Gooom, o celosvetovú distribúciu sa starajú Mute Records, vydávajúce Depeche Mode, Mobyho aj Nicka Cavea. Na Wilsonicu sa M83 predstavia ako štvorčlenná live skupina na čele s Anthonym Gonzalesom.


Wilsonic (10.+11.06:BRATISLAVA:PKO+HRAD) je hudobný festival, ktorý robí každoročne Bratislavu na pár dní modernejšou. Uvoľnenou formou prezentuje široké spektrum súčasnej muziky, od inteligentného popu cez hiphop, downtempo, electro a nujazz až po obskúrne elektronické experimenty. Charakteristickou devízou festivalu je ojedinelý stret troch svetov: koncertného, klubového a sveta tanečných parties. Svojim unikátnym zameraním na kvalitu a originalitu je Wilsonic jediným podujatím svojho druhu v strednej a východnej Európe. Permanentka na celý Wilsonic stojí 750 korún v predpredaji a 850 korún na mieste. Jednorazová vstupenka (buď na jeden večer do PKO alebo na hrad) stojí 450 korún v predpredaji a 550 korún na mieste. Predpredaj na Wilsonic je v bratislavských predajniach Notape (Jakubovo nám. 13), Dr. Horák (Medená 19), Ticketportal (Aupark a Polus) a Eventim (Heydukova 17). Predpredaj permanentiek a vstupeniek nájdete aj na www.eventim.sk a www.ticketportal.sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 421
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 238
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 268
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 893
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 413
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu