BRATISLAVA. Jedného dňa zmizli a doteraz ich nikto nevidel. Vzácne umelecké diela lákajú zlodejov a kriminálnikov celé stáročia. Podľa experta na umeleckú kriminalitu Noaha Charneyho je to preto, že predstavujú ľahko prenosnú, veľmi skladnú a mimoriadne výnosnú korisť.
Každý rok sa vo svete strácajú umelecké diela v miliónových hodnotách. Len počas tohtoročnej karantény zmizlo prinajmenšom šesť nesmierne cenných obrazov vrátane van Goghovej Jarnej záhrady.
Pri pátraní po stratených dielach úrady uvítajú všetky relevantné tipy, teórie a postrehy milovníkov umenia aj amatérskych detektívov z celého sveta.

Tie je možné najnovšie vidieť na sociálnych sieťach s hashtagom #missingmasterpieces.
Kampaň spustila spoločnosť Samsung. Pod názvom Stratené majstrovské diela (v angličtine Missing Masterpieces) pripravili virtuálnu výstavu dvanástich z najikonickejších stratených diel.
Pozrite si ich príbehy.
Vincent van Gogh: Jarná záhrada v Nuenen (1884)
Posledné miesto výskytu: Holandsko
Pohľad do záhrady otcovej fary namaľoval van Gogh v marci 1884, keď ešte býval u rodičov. Podľa štýlu a farieb ide o jednu z jeho najskorších prác.
V pozadí stojí starý kostol, žena v čiernom sa odvracia a kráča smerom k domu.
Fara aj so záhradou v holandskom Nuenen stále stojí, no obraz zmizol počas násilného útoku 30. marca 2020, presne v deň van Goghových 167. narodenín.
Zatiaľ sa o ňom nenašla žiadna stopa.

Vincent van Gogh: Portrét Dr. Gacheta (1884)
Posledné miesto výskytu: USA
Portrét doktora Gacheta patrí k najslávnejším van Goghovým obrazom vôbec.

Maliar a lekár sa spriatelili v roku 1888, keď sa van Gogh uchýlil do psychiatrickej liečebne potom, ako sa nervovo zrútil a odrezal si ucho.
Sprvu si príliš nesadli, o čom svedčia van Goghove slová v liste bratovi Theovi: "Je v horšom stave než ja. Keď jeden slepec vedie druhého, nespadnú náhodou do priekopy obaja?"
Iba o dva dni neskôr ho však v liste sestre už opisoval úplne inak: "V doktorovi Gachetovi som našiel pravého priateľa... jeden druhému sa veľmi podobáme nielen fyzicky, ale predovšetkým duševne."
Na portréte to vidieť, lekár skutočne maliara v istých rysoch pripomína.
Portrét kúpil 15. mája 1990 japonský podnikateľ Ryoei Saito za 82,5 milióna dolárov a neskôr vyhlásil, že ho po svojej smrti chcel nechať spopolniť so svojím vlastným telom.
V súčasnosti sa odborníci domnievajú, že sa obraz nachádza v súkromnej švajčiarskej zbierke, od roku 1990 ho však nikto nevidel.

Vincent van Gogh: Maliar na ceste do práce (1888)
Posledné miesto výskytu: Nemecko
Olejomaľba z roku 1888 je pravdepodobne autoportrét, van Gogh ho namaľoval počas svojho pobytu v Arles.