Historička, novinárka a držiteľka Pullitzerovej ceny Anne Apllebaum nepíše o súmraku demokracie akademicky, ale veľmi osobne. Autoritárstvo totiž zviedlo mnoho jej priateľov.
Skrachované priateľstvá
Autorka je manželkou bývalého poľského ministra zahraničných vecí Radka Sikorského. Rozumie strednej Európe, hoci zvodné lákadlá autoritárstva už dávno nie sú vyhradené len pre problémové postkomunistické krajiny.

Spomína na večierok, ktorým pred dvadsiatimi rokmi v malom kaštieli na severozápade Poľska spolu s desiatkami priateľov a známych vítala nové tisícročie. Prítomných spájali rovnaké ideály a očakávania.
Dnes je všetko inak. „Po dvoch desaťročiach by som dnes prekročila ulicu, len aby som sa vyhla stretnutiu s viacerými ľuďmi z tohto večierka. A oni by sa hanbili priznať, že sa v mojom dome niekedy objavili.“

Nastalo zásadné rozdelenie spôsobené politickým postojom. Rozdelila sa poľská, ale aj bývalá maďarská, španielska, francúzska či talianska pravica. Nejde o maličkosti a názory na nepodstatné technické záležitosti vládnutia. Jednoducho niektorí sa odsťahovali na inú planétu, kde sa verí na xenofóbiu a paranoju.
Pri nových autoritárskych tendenciách sa dotyční nehanbia ovládnuť štátne inštitúcie a médiá. Stavili na vyvolávanie strachu. Intenzívne hľadajú nepriateľov, a keď ich nájdu, často o nich hovoria – viac ako o svojich zlyhaniach a zanedbaných sľuboch. Maskujú sa láskou k národu, kresťanskými hodnotami alebo bezpečnosťou.
„Klerici“
Apllebaumová nezostáva pri tajuplných náznakoch. Postupne odkrýva tzv. klerikov, ktorí zahodili vieru v liberálnu demokraciu a chcú zničiť dnes existujúci poriadok. Disponujú mediálnym vplyvom, píšu múdre eseje alebo sa priamo zapojili do systému politickej moci.