Americký spisovateľ a esejista napísal inú knihu o klimatickej kríze. Spísal príbeh, ktorý je desivý silou ľudskej nepoučiteľnosti a tvrdohlavosti.
Údel prorokov
Tituly o klimatických zmenách si o chvíľu vyslúžia v kníhkupectvách samostatnú sekciu. A je to pochopiteľné. Situácia je vážna. Metaforických päť minút pred dvanástou sa už dávno scvrklo na niekoľko sekúnd.

Klimaknihy sú plné hrozivých prognóz. Nathaniel Rich to však skúsil z opačnej strany. Pozrel sa naspäť do minulosti, pretože hrozba zásadnej klimatickej zmeny ohrozujúcej planétu má už svoju históriu.
Nechýbajú v nej hrdinovia, ignoranti, svedomití pracanti a nekompromisní vedci ani takí, ktorí boli ochotní (hoci to zabolelo) zmeniť svoje postoje.
V tomto príbehu to chvíľami vyzerá ako v niektorom z katastrofických filmových hitov. Na úvod sa väčšinou vyskytne suchársky, ale zodpovedný vedec, ktorý varuje ostatných pred hrozbou. Je jedno, či ide o útok včiel, výbuch sopky, epidémiu nového vírusu, pád meteoru alebo obsadenie mimozemskou civilizáciou.
Všetci okolo jeho varovania nepočúvajú. Smejú sa z nich, idú si svoje. Až do chvíle, keď sa ukáže, že nešlo o plané reči. Mnohí si nestihnú uvedomiť zásluhy „proroka“, lebo pri masovej katastrofe zahynú.