BRATISLAVA. Aj keď sa J. D. Vance narodil v Ohiu, za domov vždy považoval Apalačské hory v Kentucky, odkiaľ pochádzali aj jeho prarodičia. Kraj, ktorý bol dlhé desaťročia spojený s uhlím a oceliarstvom a z "buranských horalov" spravil nižšiu strednú triedu.

Oceľové srdce Ameriky však postupne začalo vyhasínať a keď sa zatvorili továrne, ostal po nich len veľký hrdzavý pás a ľudia, ktorí sa znovu ocitli na dne.
Chudoba sa stala ich rodinnou tradíciou, nezamestnanosť, drogy a domáce spory krutou každodennosťou.
Od zvyšku Ameriky dostali prezývku vidláci - "hillbillies".
Vance dobre vedel, z akého prostredia pochádza. Vyrastal medzi ľuďmi na okraji spoločnosti, s minimálnou šancou na úspech, poznal skutočný stav americkej pracujúcej triedy.
Ľudia okolo neho reagovali na zlé podmienky najhorším možným spôsobom - vždy obviňovali všetkých okrem seba. Sám sa musel preto musel rozhodnúť, či chce dokázať, že americký sen môže byť skutočný.
Bližšie k americkému snu nebol nikto
Mal tridsaťjeden rokov, keď svoj pohľad na úpadok spoločnosti a krízu rodiny vydal knižne ako memoáre pod názvom Americká elégia. Približne v rovnakom čase, keď Donald Trump vyhral americké prezidentské voľby.
Pôsobivý príbeh z prostredia bielej americkej chudoby, z ktorého vzišla veľká časť Trumpových voličov, sa stal okamžite bestsellerom.